Okul Birincileri Üniversite Tercihleri

üniversite tercih, okul birincileri avantajları, okul birincileri tercihleri
Paylaş
 

Okul birincileri üniversite tercih işlemlerini nasıl yapacak ? Diğer Öğrencilere göre okul birincilerinin avantajları ne olacak? Okul birincileri tercih kılavuzu nasıl olmalıdır?

Okul Birincileri Üniversite Tercihleri

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir soruya değinmek istedik bu hafta olacak. Zorlu sınav süreci bittikten sonra sizi daha fazla terletecek bir maraton var; Tercih süreci. Tercih sürecinde bazen binlerce kontenjanın ve tercih edebileceğiniz 24 tane tercih hakkınızı nasıl kullanabileceğinizi ilgili eminim kafanızda bir çok soru işareti olacaktır. Bu soru işaretlerine de birlikte cevap bulmaya çalışacağız.

Tercih sürecinde okul birincileri tercih işlemlerini nasıl yapacaklar? Okul birincileri öncelikle tercih ettikleri bölümlerin Genel Kontenjanı ile ilgili sıralanacaklar. Eğer genel kontenjanı  ile yerleşemezlerse o zaman kendilerine ait olan onlar için Ösym tarafından ayrılmış okul birinciliği kontenjanlığı  var. Okul birincileri kontenjanlığında okul birincileri kendi aralarında tekrar sıralanacaklar ve bu şekilde tercih ettikleri bölüme yerleşecekler veya yerleşemeyecekler.

2018 Üniversite Tercihleri

Daha açıklayıcı olması için dilerseniz bununla ilgili bir örnek verelim; Üniversitemiz X üniversitesi olsun. X Üniversitesi, Y bölümü. Bu  Y bölümü 450 puanla kapatmış olsun, yani taban puanı 450. Ve bu bölüme 4 tane okul birincisi tercihte bulunmuş olsun. Bu okul birincilerinin puanları da sırayla;455,449,430,429 olsun. Gördüğünüz gibi dört tane okul birincisi X üniversitesinin Y bölümünü tercih etmişler. Üniversite 2 tane de okul birinciliği kontenjanı açmış olsun. Peki burada hangi öğrenciler bu üniversiteye yerleşebilirler? Şimdi  buna açıklık getirelim.455 puana sahip olan okul birincisi öğrencimiz genel kontenjandan  direk yerleşiyor arkadaşlar. Okul birinciliği kontenjanına düşmüyor. Geriye kalan 3 öğrenci ise okul birinciliği kontenjanı için tekrar sıralanıyor. Bu durumda puan sıralaması yüksek olan ilk 2 öğrencimiz(449 ve 430 puana sahip olan)bu 2 kontenjana yerleşir.429 puana sahip olan okul birincisi öğrencimiz ise ne Genel kontenjana ne de okul birinciliği kontenjanına yerleşemiyor ve bir alt tercihlere düşmüş oluyor.

üniversite tercih, okul birincileri avantajları, okul birincileri tercihleri

Arkadaşlar burada önemli Genel kontenjanın  taban puanı ve sıralaması ile okul birinciliği kontenjanının taban puanı ve sıralaması arasında zaman zaman çok büyük farklılıklar olabilirken zaman zamanda çok küçük farklılıklar olabiliyor. Peki bu durum neye göre değişiyor? Yüksek sıralamalı bölümlerde  bu fark azalırken düşük sıralamalı bölümlerde bu fark artıyor.

Kısacası 24 tane tercih hakkınız olacak arkadaşlar okul birincileri arkadaşlar ise bu hakkını hangi yıl mezun oldular ise kullanabilecekler. Örneğin 2016-2017 öğretim yılından mezun iseniz puan hakkınızı 2017 yılında kullanabiliyorsunuz.

Peki okul birincisi arkadaşlar açıkta kalıp yerleşemeyebilirler mi? Evet. Sıralamaları yüksek değilse  ve genelde çok yüksek puanlı bölümleri tercih ederlerse o zaman açıkta kalıp yerleşemeyebilirler. O yüzden  lütfen sizlerde diğer öğrenciler gibi tercihlerinizi yaparken  puanınıza yakın makul ölçülerde bölümleri tercih etmenizi tavsiye ederim .

Doğru tercilerle istediğiniz bölümlere yerleşmeniz dileğiyle..

Bu yazı 1685 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Gülşah dedi ki:

    Merhaba,
    Ben 2002 2003 yılında okul birinciliği mi kullanarak 4 yıllık bir öğrenim programına yerleştim. Bi sene de 2. Ünv mi okumak istiyorum. O yılda 5 lik sistemde ortalamam 4.81 ile okul birincisi olmuştum. Bu yıl girdiğimde taban puanım tam mi gelecek?

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun