Ölü Tercih Nedir?

Paylaş
 

Diyelim ki tercih etmeyi düşündüğünüz iki program var. Bunlardan birinin tahmini başarı sırası 10 bin, diğerininki ise 39 bin. Siz başarı sırası 39 bin olan yeri ilk sıraya yazdıysanız muhtemelen diğer tercihiniz ölü tercih olur.

Tercih yaparken sadece başarı sırasına bakmak da doğru değil. Örneğin: Kayseri’de yaşıyorsunuz, ailenizden ayrı kalmak istemiyorsunuz ama geçen yılın taban puanlarında istediğiniz bölüm için Selçuk Üniversitesi, Erciyes’ten daha iyi bir başarı sırasıyla alım yapmış. Öyle diye Selçuk Üniversitesini daha önce yazmayın. Başkaları orayı daha önce yazdı diye sizin de yazmanız gerekmiyor. Herkesin koşulları farklı. Sizin bireysel istekkeriniz de önemli.

Şunu unutmayın ki: Çok iyi puanlar alan, sınavda çok başarılı olan; fakat puanım yanmasın diyerek bireysel özelliklerine hiç uygun olmayan yerleri yazan birçok insan var. Bunların büyük çoğunluğu sınavlarda başarılı olsalar da öğrencilik hayatında ve mesleki yaşamda mutlu olamayan insanlar.

Kendi istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Seveceğiniz, mutlu olacağınız programları seçin. Sevdiği işi yaşan ömür boyu pazartesi sendromu yaşamaz, işinden muzdarip olmaz.

Bu yazı 913 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun