Otobüs Kaptanlığı Mezunlarının Mağduriyeti

Paylaş
 

Karayolu ulaşımının gelişmesi ile birlikte nitelikli sürücü ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaçla birlikte altı üniversitemizde otobüs kaptanlığı ön lisans bölümü açılmıştır. Bölüm, her yıl yüzlerce mezun vermektedir.

Ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirirken, ölüm nedenleri arasında trafik kazaları ilk sıralardaki yerini korurken, ve araç kullanıcılarına trafik kurallarıyla ilgili bir çok sunum, kamu spotu hazırlanırken, devletin kendi kurumları şoför alımında neden alanında Önlisans düzeyinde şoförlük ve alt dallarıyla ilgili tüm eğitimleri almış kişiler yerine sadece ehliyeti olmasını yeterli görüyor anlamakta güçlük çekiyoruz.

Otobüs Kaptanlığı Bölümü, kendi bünyesinde Otobüs Kaptanlığı bölümü olmasına rağmen şoför alımı için sadece ehliyet ve ortaöğretim mezunu olmayı yeterli bulan Afyon Kocatepe Üniversitesinin internet sitesinde şöyle tanıtılıyor:

“Otobüs kaptanlığı bölümünün amacı nitelikli, insan ilişkilerini yönetebilen, müşterilere değer veren, emniyetli ulaşım için gerekli olan bütün kurallara uyma konusunda motive olmuş, acil durumlarda gerekli ilk yardım ve müdahaleleri yapma becerisine sahip, sorumluluk bilinci olan ve hizmet kalitesini prensip hale getirmiş, trafik psikolojisi eğitimi almış otobüs kaptanları yetiştirmektir.”

Yukarıda belirtildiği gibi otobüs kaptanlığı bölümünden şoförlük mesleği için kalifiye eleman yetiştirilmektedir. Fakat devlet kurumlarının büyük çoğunlu şoför alımı yapılacağı zaman bu bölümü görmezden gelip sadece ehliyet koşulu ile alım yapmaktadır. Hatta inanması güç ama kendi bünyesinde otobüs kaptanlığı bölümü bulunan Afyon Kocatepe Üniversitesi dahi şoför alımında bu bölüm mezunlarına herhangi bir öncelik tanımamıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin yetkililerine ayrıca soruyoruz,
1-) Programın sitesinde yaptığınız bu tanıma rağmen kendi kurumunuzun şoför alımlarını neden bu bölümden yapmıyorsunuz ?
2-) Kendi Üniversitenizde verilen eğitime güvenmeyip, lise mezunu bir kimsenin bu mesleği daha iyi icra edebileceğini mi düşünüyorsunuz ?
3-) Yoksa kendi üniversitenizde bulunan bir bölümü görmezden mi geliyorsunuz ?

Bize bu konu ile ilgili Otobüs Kaptanlığı bölümü mezunlarından onlarca mail geliyor. Buradan onların sesini duyurmak adına, yetkililere sesleniyoruz ve diyoruz ki:

Nitelikli eleman yetiştirmek ve onları niteliğine göre ilgili alanlarda istihdam etmek bir ülkenin kalkınması için önemlidir. Üstelik bu alan yılda binlerce insanın hayatını kaybettiği bir alan ise bu devletin en önemli görevlerinden biri olmalıdır. Buna rağmen devletin bir çok kurumu alanında Önlisans düzeyinde eğitim almış kişiler yerine, sadece ehliyet şartı ile şoför alımı yapmaktadır. Lütfen ilgili kurumlar hem daha donanımlı eleman istihdam ederek daha iyi bir hizmet sağlamak, hem insanların canını ve malını alanında uzmanlaşmış kişilere emanet etmek, hem de bu bölümden mezun olan kişilerin emeğini heba etmemek adına alımlarını bu kurumdan yapsınlar…

TRT Haber’de konuyla ilgili yayınlanan haberin videosu

Şoför alımlarını otobüs kaptanlığı bölümünden yapmayan kurumların listesi…

Üniversiteler

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
BARTIN ÜNİVERSİTESİ
BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ
IĞDIR ÜNİVERSİTESi
KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ
MARMARA ÜNİVERSİTESİ
MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ
UŞAK ÜNİVERSİTESİ
YALOVA ÜNİVERSİTESİ

Diğer Kurumlar

ADALET BAKANLIĞI
AFAD BAŞKANLIĞI
DEVLET HAVA MEYDANLARI
DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
MALİYE BAKANLIĞI
SAĞLIK BAKANLIĞI
SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI
TAPU VE KADASTRO GN.MD
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU BAŞKANLIĞI
YÜKSEK ÖĞRETİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GN.MD.
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Bu yazı 1197 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun