Özel Öğrencilere Yeni Proje

Paylaş
 

Orta ve ağır zihinsel engeli olan öğrencilere ve otistik öğrencilere yönelik 29, görme engeli olan çocuklara özel 3, erken çocukluk ve okul öncesi için 2 olmak üzere 34 öğretim programı hazır. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör açıklamasında “Bundan sonra programların uygulanma aşamasını takip etmemiz, öğretmenlerimizin bu konudaki eğitimi ve duyarlılıklarını geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Özel Öğrencilere Özel Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nce özel eğitime muhtaç olan öğrenciler için yeni öğretim programı hazırlandı. Sayın Güngör, 2 yıllık çalışmanın neticesinde, özel öğrencilerin ihtiyaç duyduğu programlar hazırlandığını belirtti. Bu programların uygulanma seviyesini de tek tek takip edilmesi ve öğretmenlerin bu hususta eğitimi ve duyarlılıklarını geliştirmemiz gerekiyor diye ekledi. Ayrıca bu eğitimi verecek okulların materyallerinin de değiştirildiği belirtildi.

TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü de Konuşma Yaptı!

Mirat Satoğlu Özel öğrencilere, özel eğitim alanında nitelikli eğitim verilmesinin ve erişimi kolay eğitim hizmetinin verilmesinin önemine değindi. Bu proje kapsamında kullanılacak olan materyallerin yenileneceğinin de sinyalini veren Mirat Satoğlu ayrıca bireysel farklılıkların olmasından dolayı değerli akademisyenlerden yardım aldıklarını dile getirdi.

Erken çocukluk ve okul öncesi dönemi için hazırlanan proje, alıcı dil gelişim, ifade edici dil gelişim, ince motor gelişim, bilişsel gelişim, sosyal duygusal gelişim ve uyumsal beceriler gelişim konuları bulunuyor.

Orta ve ağır zihinsel engelli ve otistik öğrencilere yönelik hazırlanan programlar kapsamında, hayat bilgisi, matematik, bağımsız yaşam becerileri, el becerileri ve görsel sanatlar, sosyal beceriler ve iletişim, müzik ve oyun, okuma yazma, sağlık ve güvenlik, beslenme, günlük yaşam becerileri gibi dersler bulunuyor.

Bu yazı 425 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun