Özel Okul Teşviği

Paylaş
 

Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili hazırlamış olduğu şu kılavuzu incelemenizi tavsiye ederiz: Özel Eğitim ve Öğretim Desteği Kılavuzu

 

Özel Okul Teşviğinden Kimler Faydalanabilir?

Özel okula yeni kayıt yaptıran, daha önceden kayıtlı olan ve % 51’in altında burslu olan tüm öğrenciler özel okul teşviğine başvuru yapabilecek. Bu yıl 6 bini okul öncesi öğrencisi olmak üzere ilk kez teşvik verilecek 75 bin kişiyle birlikte toplam 340 bin kişiye özel okul teşviği verilmiş olacak.

Teşvik İçin Başvuru ve Yerleştirme Takvimi Nasıl Olacak?

Özel okul desteğinden yararlanmak isteyen kurumlar 10 Ağustos – 6 Eylül tarihleri arasında MEBBİS üzerinden başvuru yapacak. Öğrenciler de aynı tarihler içinde e-okul üzerinden kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine başvuru yapacaklar. Tercih hakkı kazanan adaylar 7 Eylül Perşembe günü açıklanacak. Tercihler 7-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak ve yerleştirme sonuçları 15 Eylül Cuma günü açıklanacak. 15-22 Eylül tarihleri arasında kesin kayıtlar ve nakiller yapılacak. 25 Eylülde ek yerleştirme sonuçları açıklanacak. 25-29 Eylülde ise ek yerleştirme ile kayıt hakkı kazananların kaydı yapılacak.

 

Başvurular Nereden Yapılacak?

e-okuldan…

 

Destek Ücreti Velilere mi Verilecek?

Hayır. Devlet Kasım, Şubat ve Haziranda olmak üzere üç taksitle destek ücretini okullara ödeyecek. Veliler destek ücreti dışında kalan kısmı çocuklarının okuduğu okula ödeyecek. Yani velilerin eline teşvik parası geçmeyecek, teşvik onlara indirim olarak yansıyacak.

 

Her Yıl Teşvik İçin Başvurmak Gerekir mi?

Hayır. Özel okul desteği almaya hak kazanan bir öğrencinin bu hakkı okuldaki öğrenim süresinin sonuna kadar devam eder. Fakat sınıf tekrarı yapan öğrenciler bu haklarını kaybeder. Bir öğrenci okul değiştirse de gittiği okul destek verilme şartlarını taşıyorsa teşvik ödemesi aksamaz.

 

Puan Eşitliğinde Kime Öncelik Verilir?

Puanı eşit iki adayın başvurusunda bir önceki yılın yılsonu başarı puanına bakılır. Kimin puanı yüksekse ona öncelik verilir. Eşitlik bozulmazsa özürsüz devamsızlığı daha az olan öğrenciye öncelik tanınır. Yine eşitlik bozulmazsa yaşı küçük olana öncelik verilir.

 

Hangi Belgeler Verilmelidir; Yanlış Bilgi ve Belge Verilirse Ne Olur?

Yanlış bilgi ve belge vermenin mesuliyeti veliye aittir. Böyle bir durumda başvuru geçersiz sayılır ve veli hakkında yasal işlem başlatılır. Özel okul teşviği alacak öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait 2017 yılı mayıs-haziran-temmuz aylarından birinin toplam gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak belge ve Gelir Beyan Taahhütnamesi’ni okul müdürlüğüne teslim etmesi gerekir. Gelir beyan etmeyenler Mal Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan 2017’de gelir getirici herhangi bir işi olmadığına dair resmi belgeyi alarak okul müdürlüğüne vermelidir.

 

Teşvik İçin Kaç Tercih Yapma Hakkı Verilir?

Öğrenciler özel okul teşviği için en fazla 15 okul tercih edebilecek.

 

Özel Okul Teşvik Tutarı Kaç Lira?

Okul Öncesi: 3.060

İlkokul: 3.680

Ortaokul: 4.280

Lise: 4.280

Temel Lise: 3.680

 

Teşvik Başvuruları Neye Göre Değerlendirilecek?

 

Bu yazı 847 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun