Özel Okullara Teşvik Desteği

Paylaş
 

Millî Eğitim Bakanlığı her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere eğitim ve öğretim desteği veriyor. 2018-2019 öğretim yılında da okul öncesi eğitim kurumlarında ki öğrencilere 3 bin 290 lira, ilkokul ve temel liselerde ki öğrencilere 3 bin 960 lira, diğer liselerde ve ortaokulda öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 610 lira eğitime destek ödemesi yapılacak. Bununla birlikte 2018-2019 öğretim yılında 6 bini okul öncesinde,15 bini ilkokul, ortaokul ve liselerde, 24 bini ise temel liselerde olmak üzere toplam 75 bin öğrenci bu destekten ilk defa yararlanacak.

Çocuklarını özel eğitim kurumlarında okutmak isteyen velilerin yaptığı teşvik başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler bu teşviki Kasım ayında %35, Şubat ayında % 35 ve Haziran ayında %30 olmak üzere üç parça halinde alacak.

Teşvik desteği alan bir öğrenci, teşvik kapsamında olan başka bir okula nakil olursa verilen teşvik kesilmeyecek.

Bu öğrenciler için yapılacak ödemeler, belirtilen ödeme tarihlerinde e-Okulda oluşturulan listedeki kayıtlı olduğu okuluna yapılacak.

Destekten faydalanamayan öğrenciler 24 Eylül tarihinde gerçekleşecek olan Ek Yerleştirme Sonuçlarını bekleyecek. Destek hakkından faydalanmaya hak kazananlar 24-28 Eylül aralığında kayıt işlemlerini yapabilecek.

Özel Okul Yerleştirme

Eğitim ve öğretimde teşvik desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, her sınıf seviyesi için yerleştirme puanları ayrı ayrı değerlendirilecektir.

Sınıf seviyelerinde okulun destek kontenjanının % 25’i kadar öğrenci yerleştirilecek. Temel liselerin 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun destek kontenjanının % 20’si yerleştirilirken; 12’nci sınıf için okulun destek kontenjanının % 40’ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

Özel okulun boş kalan bölümlerine, dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olup en yüksek puana sahip öğrencilerden yerleştirilecek. Okulun binasının kontenjanının dolması durumunda ilgili okula kayıtlı olan öğrencilerin puanlarına göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Ek yerleştirme için ayrıca tercih alınmayacaktır. İlk tercihlere göre okullardaki boş kontenjanlara yerleştirme yapılacaktır.

Bu yazı 298 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun