Pedagojik Formasyon Nedir

Paylaş
 

İngilizceden dilimize girmiş bir kelimedir. Türkçe karşılığına baktığımız zaman “oluşum, biçimlendirme” olarak çevirmek mümkün olacaktır. Pedagoji, ise eğitim ve bilim şeklinde çevirmek mümkün olacaktır. Kelime kelime özetlemenin ötesinde öğretim metot ve yöntemlerinin hızlı bir şekilde değerlendirilerek kullanılması şeklinde yorumlamak daha doğru ve yerinde kararlar vermek için mantıklı bir seçenek olacaktır.

pedagojik formasyon

Nasıl Pedagojik Formasyon Alınır

Önceden sadece eğitim fakültesi öğrencileri sene içerisinde derslerinde pedagoji derslerini alırken öğretmen konumuna gelirlerdi. Bazı eksikliklerin çıkması ve bazı bölümlere öğretmen bulma gibi sorunların ortaya çıkması nedeniyle pedagojik formasyon eğitiminin Eğitim Fakülteleri tarafından öğretmen adaylarına verilmesine karar verildi.

Bir anlamda bu durum bir sertifika haline getirildiği için pek çok bölümün ve öğrencinin rahatlıkla pedagojik formasyon almasına da olanak sağladı.

Günümüzde ise Pedagojik Formasyon almak için yapılması gerekenlerin başında öncelikli olarak eğitim başlangıç tarihinin belirlenmesi olmalıdır. Size uygun bir üniversitenin eğitim bilimleri fakültesine göz atarak pedagojik formasyon ilanları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde pedagojik formasyon alabilir ve hızlı bir şekilde eğitiminize başlarsınız.

Her Bölüm İçin Ayrı

Söz gelimi Gıda ve Gemicilik için Gıda Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği ayrı ayrı pedagojik formasyon almalıdır. Bunun için de her üniversite eşit sayıda öğrenci sayısına ulaşamayacağı için doğru üniversitelerin gözden geçirilmesinin son derece büyük bir önemi olduğu da unutulmamalıdır.

Bu yazı 1150 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun