PÖH Alımında Yeni Gelişmeler Lise Şartı

poh-alimi-hakkinda-gelismeler
Paylaş
 

Merakla beklenen PÖH’de KPSS şartı olacak mı sorularına, lise mezunları başvuru yapabilecek mi sorularının cevapları bu kanun aracılığı ile verilmiştir.

PÖH alımı için gerekli şartlar açıklandı. Herkesin merakla beklediği KPSS şartı olacak mı, lise mezunları başvuru yapabilecek mi sorularına yanıt geldi.

polis ozel harekat alimi

PÖH Alımında Yeni Gelişmeler Lise Şartı Detayları

PÖH alımı KPSS’siz yapılıcaktır. Anadolu Ajansının haberinde KPSS şartı geldiği iddaasına bu gün gelen haber ile cevap geldi. Çıkarılan düzenleme ile 3201 sayılı kanuna eklenmiş olduğu için KPSS’siz özel harekat polisi alımına devam edileceğini duyurdu. Çıkartılan konunlardaki düzenlemeler gereği KPSS şartı aranmıcaktır ve en az lise mezunu olacaktır. 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 676 sayılı KHK’nın 28. maddesinde olan değişilik şu şekilde yapılmıştır.

 

“MADDE 28- 3201 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.”

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunları, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir. Bu fıkra kapsamında alınacak olanların eğitim süresi ve eğitim şekline ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Bakanlık tarafından belirlenir.”

Yukarıda okuduğunuz kanunda en az lise şartı olacak ve KPSS şartı aranmıcağının kesin kanıtıdır.

Merakla beklenen PÖH’de KPSS şartı olacak mı sorularına, lise mezunları başvuru yapabilecek mi sorularının cevapları bu kanun aracılığı ile verilmiştir.

Bu yazı 772 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun