Puan Türlerine Derslerin Etki Oranları ve Puan Türlerinin Önemi

Paylaş
 

Puan Türlerine Derslerin Etki Oranları
Öğrencilerin en fazla sıkıntı çektiği ve en fazla bilgi eksikliği yaşadığı konulardan bir tanesi de puan türleridir. ÖSYM sınavlarından olan YGS ve LYS sınavlarında toplamda 15 tane puan türü bulunmaktadır. Bu 15 puan türü ise kendi içerisinde birçok bölüm ve mesleği barındırmakta, aynı zamanda her puan türünde derslerin kat sayıları da farklılık göstermektedir. Bu konumuzda puan türleri ve bu puan türlerine derslerin etki oranlarına değineceğiz. Puan türlerinde YGS kısmı tahmini olarak %40’lık bir kısmı oluştururken, %60’lık kısmı da LYS oluşturmaktadır.
MF Grubu Puan Türleri;
MF-1
YGS kısmında Türkçe %11, Temel Matematik %16, Sosyal %5, Fen%8 oranında bir etki göstermektedir. LYS kısmında ise Matematik %26, Geometri %13, Fizik %10, Kimya %6 ve Biyoloji %5’lik bir katkı payına sahiptir.
Bu alanda iyi bir puan yapabilmek için YGS ve LYS matematiğinizin ciddi manada iyi olması gerekiyor.
MF-2
YGS sınavında Türkçe ve Matematik dersleri %11 oranında etki ederken, Sosyal %5, Fen ise %13’lük bir etki payına sahiptir. LYS derslerinin etki oranları ise %16 Matematik, %7 Geometri, %13 Fizik, %12 Kimya, %12 Biyoloji’dir.
Bu puan türünde Fen dersleri %50’lik bir paya sahiptir. Bu yüzden de bu alanda bir bölüm isteyen kişilerin fen derslerinde başarılı olması gerekir.
MF-3
YGS’de karşılaşacağınız Türkçe, Matematik ve Fen sorularının etki yüzdesi bu puan türü için %11’lik bir etkiye sahiptir. Sosyal ise %7 ile MF alanında en fazla etkiyi bu puan türünde yapmaktadır. LYS sınavında Matematik %13, Geometri %5, Fizik %13, Kimya %14, Biyoloji %15’lik bir etki payına sahiptir.
Bu alanda birçok dersin kat sayısı birbirine yakın olduğundan dolayı her derste belirli bir başarıya sahip olmak gerekiyor. Bu yüzden de bu puan türünde ciddi bir rekabet oluyor.
MF-4
YGS kısmında Türkçe %11, Matematik %14, Sosyal %6, Fen %9’luk bir etkiye sahiptir. LYS alanında ise Matematik %22, Geometri %11, Fizik %13, Kimya %9 ve Biyoloji %5’lik bir etkiye sahiptir.

Mühendislik gibi birçok mesleği içerisinde alan bu puan türünde Matematik, Geometri ve Fizik gibi sayısal dersler büyük önem taşımaktadır.

TM Puan Türlerine Göre;
TM-1
YGS kısmından Türkçe’nin %14, Matematiğin %16 etkiye sahip olduğu bu alanda Sosyal ve Fen %5’lik etkiye sahiptir. LYS’de ise Matematik %25, Geometri %10, Edebiyat %18 ve Coğrafya %7’lik bir etki oranına sahiptir.
Bu alan TM’nin Matematik ağırlıklı puan türüdür. Bu yüzden Matematik ve Geometri bilgisinin sağlam olması, bunun yanında Edebiyatınızın da iyi olması başarı şansınızı yükseltecektir.
TM-2
YGS alanında en fazla etkiyi %14’lük bir oranla Türkçe ve Matematik dersi verirken, Sosyal %7, Fen ise %5’lik bir etkiye sahiptir. LYS’de ise Matematik ve Edebiyat %22, Geometri %8, Coğrafya % 8 gibi bir etki oranıyla ortaya çıkmaktadır.
TM-2 alanında başarı sağlayabilmek için Matematiğimizin ve Edebiyatımızın oldukça iyi bir konumda olması gerekiyor. Bu derslerin etki oranları puanın %72’sini oluşturuyor.

TM-3
TM’nin sözel ağırlıklı puan türüdür. YGS’de Türkçe %15, Matematik %10, Sosyal %10, Fen %5’lik bir etki yapmaktadır. LYS’de ise Matematik %18, Geometri %7, Edebiyat %25, Coğrafya %7’lik katkı sağlamaktadır.
Bu puan türü Hukuk bölümünün de eklenmesiyle en popüler TM puan türü konumunu almıştır. Rekabetin yüksek olduğu bir puan türü olduğu için Matematik ve Edebiyatta başarı sağlamak sıralamada daha yüksekleri hedefleyebilmenize katkı sağlayacaktır.
TS-1
YGS’de Türkçe %13, Matematik %10, Sosyal %12, Fen %5’lik bir etki oranı vardır. LYS’de ise Edebiyat %15, Coğrafya-1 %8, Tarih %15, Coğrafya-2 %7 ve Felsefe %15’lik oranlarda etki göstermektedir.
Puan türünde iyi bir puana ulaşabilmek için Felsefe ve Tarih bilginizin iyi olması gerekmektedir. Edebiyat ve Felsefede soru sayısı fazla olduğu için puan türüne olan etkisi daha fazladır.
TS-2
YGS Türkçesinin %18 ile en fazla etki gösterdiği alandır. Matematiğin etkisi %6, Fen’in %6 ve Sosyalin %11’dir. LYS’de Edebiyat %25, Coğrafya-1 %5, Tarih %15, Coğrafya-2 %5, Felsefe %10 oranlarında etki göstermektedir.
Edebiyat ve Tarih dersleri bu alan için büyük önem taşır. YGS’de Matematiğin az etkiliyor olması bu alanda rekabeti oldukça arttırmaktadır.

puan-turlerine-derslerin-etkisi

Bu yazı 5524 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. Kâzım Taşkent dedi ki:

  Ancak milyonlarca işsiz insan yetistirme durun. Nereye kadar gidecek

  • Zeynep dedi ki:

   Okuduğu halde işsiz olan insanda çok fazla ülkemizdeki en büyük sorun dev ünüversiteler yapmak yerine dev iş yerleri kurmamak tek ve en büyük problem bu.

  • azmise dedi ki:

   üniversite ister gençlik
   al sana üniversite
   gerisi de senin becerilerine kalmış, yaz tatillerinde fabrikalarda bedava staj yap, kendini geliştir, kafelerde okeye benzemiyor sivil hayat, ter dökmeden cefa olmuyor, önce mesleğinizi severek mi yapıyorsunuz ? ne kadar kendinizden ödün verebiliyorsunuz, Zırlamayın, ağlamayın, çalışın, daha iyisi olana kadar mücadele edin, etrafı suçlamayın, kendinizi geliştirin, alanınızda vazgeçilmez olun, özel yaşantınızdan ne kadar fedakarlık yapabileceğiniz ? ona hazırlıklı olun….

 2. Zeynep dedi ki:

  matematik ve geometri oranları eşitlenmedi mi kat sayı farkları kalkmıştı..

 3. Ayhan gündoğdu dedi ki:

  Ben sağlık Meslek mezunuyum tm 3 e tek başıma çalışıcam ama sözel derslerim çok iyi tarih edebiyat türkçe felsefe Coğrafya bile hatta ama matim kötü biraz 0 deil ama yeterli de deil tm 3 için mata iki üç aya çalışırsa lys den ve ygs den kaç soru yaparsam tm 3 ten 370 alabilirim ?

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun