Puan Türü Değişen Bölümler İçin Nasıl Tercih Yapılmalı?

Paylaş
 

2017 yılı itibariyle birçok bölümün puan türü değişti. Önceki yıllarda YGS ile alan öğretmenlik bölümleri ile ilahiyat fakültesi LYS ile ilgili puan türlerine geçti. Bundan dolayı oluşacak yeni taban puan ve başarı sıralarını kestirmek güç bir hal aldı. Diğer bölümlerin 2016 taban puan ve başarı sıralarına tercih kılavuzunda yer verilirken puan türü değişen bölümlerin bu bilgilerine yer verilmedi. Çünkü diğer bölümlerde önceki yılın verilerine bakarak tercih yapmak sağlıklı bir yaklaşım; fakat puan türü değişen bölümler için bunu söyleyemeyiz. Zira sınav sonucu açıklandığında taban puan ve başarı sırası istatistiklerinin geçen yıla göre çok daha farklı olacağını düşünmekteyiz. ÖSYM de bundan dolayı geçen yılın verilerine bakarak tercih yapmanın yanıltıcı olacağını düşünerek söz konusu verilere kılavuzda yer vermedi.

Peki bu bölümleri tercih edecek adaylar tercih listelerini nasıl hazırlamalı?

Puan türü değişen bölümleri tercih edecek adaylar istek sıralarına göre bir tercih listesi hazırlamalı. Diğer bölümlere göre onlar için oluşacak taban puan ve başarı sırasını tahmin etmek çok daha zor. Çünkü bu bölümler bu puan türleriyle ilk defa öğrenci alıyor. Bundan dolayı kötü bir sürpriz yaşamamak için tercih yelpazesini biraz geniş tutmalarını tavsiye ederiz.

Bu yazı 1192 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

7 adet yorum var.

 1. Gizem Turyan dedi ki:

  ts1 den 341 alan arkadaşlar siralamaniz kaç öğrenebilir miyim?

 2. Cihad dedi ki:

  Geçen yıl ilahıyatlara yerleşenlerin genel sıralamada ki yüzdelik dilimini nasıl öğrene bilirim

 3. […] Puan Türü Değişen Bölümler İçin Nasıl Tercih Yapılmalı? […]

 4. Mustafa dedi ki:

  Ts1 de 320 puan olan arkadaşlar sıralamanız kaç
  Ygs 5 de 320 puan olan arkadaşlar sıralamanız kaç?

 5. İlknur dedi ki:

  Ts1 ek puan almış hali 359, ek puansız hali 334, başarı sıralamam genel 120 binde okul öncesi gelirmi 4 yıllık 2015 mezunuyum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun