Sağlık Bakanı Koca’dan Açıklama

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık çalışanları konusunda önemli bazı açıklamalar yaptı. CNN Türk kanalında hafta sonları yapılan Hakan Çelik ile Hafta Sonu isimli programa katılan Koca, özellikle şehir hastaneleri yatırımları ile sağlık personellerine yönelik uygulanan şiddete karşı uygulanabilecek ve alınabilecek önlemler ve sağlık personellerinin çalışma koşulları konuları üzerinde durdu. Bunun yanı sıra sigarayla mücadele konusunda ne yapılması gerektiği ve çalışmalarla ilgili konuşmasını devam ettiren Koca, şehir hastaneleri hususunda da üniversitelerle daha sıkı ve daha işbirliği halinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Çalışma Koşulları Üzerine Açıklama

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, katılmış olduğu Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında yaptığı açıklamalarda, sağlık çalışanlarının özellikle dikkat ettiği yıpranma payı hususunun önemli bir nokta olduğunu ve bu konuda yapılan yeni düzenlemeler kapsamında sağlık çalışanlarının istekleri önemsenerek ve önemli oldukları düşünülerek çalışmalarda bulunulduğunu dile getirdi. Sağlık çalışanlarının şiddet olaylarına maruz kalması konusunda ise şikayet gerekmeksizin kamu davası niteliğinde değerlendirme yapılacağı ve şiddet durumlarının bu ölçekte tedbirlendirileceğini vurguladı.

Yakalanma durumlarında önceden serbest bırakılma olaylarının çokluğunu dile getiren Bakan Koca, artık karakoldan direk serbestliğe mahal vermeden mahkemeye sevk yapılacağını söyledi. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca eski hastane sistemleri ile şehir hastanelerini sistemlerini karşılaştırarak 2023 hedeflerinden bahsetti. Önceki hastane sisteminde yatak kapasitesinin yaklaşık olarak 110 bin civarında olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı zamanda bu sayının sadece 7 bininin nitelikli olduğunu belirtti.

Bakan Koca açıklamalarına ” Yeni sistemde hastane yatak kapasitelerinde devrim niteliğinde yeniliklere imza atacağız. Vatandaşlarımız sağlık konusunda her türlü ihtiyaçlarını şehir hastaneleri üzerinden görebilecek. Bunun yanı sıra önceki sistemde hastanelerimizin ortalama süresi 48 yıl kadardı. Ancak iktidarımız döneminde yapılan çalışmalar neticesinde hastanelerimizin ortalama ömrü 17 yıla kadar indi. 2023 hedef yılımızda ise hastanelerimizin toplam yatak kapasitesinin 150 binin üzerine çıkmasını planlıyoruz. Yapılan şehir hastanelerinin her biri her şehre özgün olarak tasarlanmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun