Sağlık Çalışanlarına Emeklilik Müjdesi

Paylaş
 

Sağlık çalışanlarına emeklilik müjdesi. Sağlık çalışanlarının beklediği haber nihayet geldi. 350 bin sağlık çalışanına erken emeklilik geliyor. 3 Ağustos 2018 tarihinde Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkının tanınmasına dair yasa meclisten geçerek Resmi Gazetede yayınlanmış, bu yasa ile birlikte, birebir hasta ile çalışan sağlık çalışanlarına ekstra haklar getirilmişti.

Sağlık çalışanları 360 gün hastayla direkt olarak çalıştığında bu süreye 60 günlük süre daha ilave edileceği (FHSZ) yasada belirtilen haklardan bir tanesiydi. Bu yasa ile sağlık çalışanlarının daha erken emekli olması hususuna önem verilmişti. Ancak 3600 gün fiili hizmet çalışması yapmış olan sağlık çalışanları için düzenlenen bu yasa kararın çıktığı tarihten sonraki dönemleri kapsıyor. Yani 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren 360 gün hastaya teşhis, tedavi ve rehabilitasyon yapan ve birebir hasta ile ilgilenen sağlık çalışanları 60 günlük FHSZ hakkından yararlanabilecek. Haberin detayı tam olarak incelendiğinde ise Sağlık çalışanlarının yararına gibi görünen bu yasada farklı ayrıntılar göze çarpıyor.

Bir yandan 360 güne 60 gün ilave eden yasa diğer yandan sağlık çalışanlarına verilen fiili çalışma süreleri zammının yarısını, sağlık çalışanlarının emeklilik yaş haddinden indiriyor. Bu durumun sonucu emeklilik tarihinin ertelenmesine sebep oluyor. Çünkü yasanın kişilere uygulanabilmesi için sağlık sektörü çalışanlarının yıpranmaya tabi işlerde toplam 3600 gün fiilen çalışmış olması gerekiyor. Ayrıca yasada, çalışma sürelerinin hesabına yönelik önemli detaylar yer alıyor.

10 Yıl İle Emekli Olunmuyor

Medyaya yansıyan haberlerde bahsedildiği gibi Sağlık çalışanları hakkında düzenlenen bu yasayla, Sağlık çalışanları direkt olarak hastaya yönelik çalışsalar dahi 10 yılsonunda emekli olamıyorlar. Çünkü resmi tatil, bayram tatili ve hafta sonu tatilleri çalışılmış olan sürelerden sayılmıyor ve bu tarihler emekliliğe esas olan tarihlere ilave edilmiyor. Ayrıca ekstra görevler için saatlik çalışmalar, saat olarak kabul ediliyor. Yasa, 3 ağustos 2018 tarihinden sonraki Sağlık Çalışanlarının çalışmalarını düzenliyor. Radyasyon fizikçisi, Biyolog,

Hekim, Pratisyen Hekim, Biyokimya Uzmanı,

Fizyolog, Genel Cerrahi Uzmanı,

Hasta ile birebir iletişim kuran Tıp Doktorları, Hemşire, Acil tıp teknisyenleri, röntgen ve radyoloji teknisyenlerinin bu yasada değerlendirilecekleri düşünülüyor.

Bu yazı 279 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun