Sınav Anında Zaman Kullanımı

Paylaş
 

Okul yıllarının başlamasından itibaren sınavlar her bireyin bir parçası oluyor. Yeni bir iş için, üniversite için, bir üst sınıfa geçebilmek için ya da daha iyi bir okul için her zaman öncelik sınava girmek oluyor. Bu sınavlardan da en çok doğru yapan kazanıyor. Ancak bu doğru sayısını doğrudan etkileyen en büyük etken elbette zaman kriteri. Öyle ki aslında en çok doğruyu yapan zamanı en iyi kullanandır demek doğru olur. Dolayısıyla sınav anında zaman kullanımı nasıl olmalı sorusu her bireyin kafasını meşgul ediyor.

Sınavın Önemi Düşünülmemeli

Girilecek olan sınav belki de hayatın gidişatını değiştirecek olabilir. Ancak sınav esnasında sınavın önemine odaklanmak heyecana ve tedirginliğe yol açar. Bu da beynin sorular ile mücadele etmesi gereken süreden çalar. Bu nedenle sınava girmeden önce, bu sınava ne için girileceği kesinlikle unutulmalıdır. Yalnızca kazanmaya ve başarmaya odaklanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki beyin verilen komutları istisnasız yerine getiren yegane organdır.

Herkesin Aynı Durumda Olduğu Unutulmamalıdır

Sınav esnasında heyecanlanmanın sebeplerinde biri de kişinin bu durumda olanın yalnızca kendisi olduğunu düşünmesidir. Kişi kendi düşüncelerini bu esnada yönlendirip sınava konsantre olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu durumu yaşayan an itibari ile binlerce kişi vardır.

Sorular Üzerinde Zaman Kaybedilmemelidir

Sınav esnasında en çok vakit kaybettiren konu soru ile inatlaşmaktır. Belki normal bir zamanda kolaylıkla çözülebilecek bir soru sınav esnasında bir türlü yapılamayabilir. Böyle bir durumda soru ile inatlaşmak yerine farklı bir soruya yönelmek en doğrusu olacaktır.

Bu yazı 675 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun