Sınav Kaygısını Minimuma Çekmek İçin 7 Tavsiye

Paylaş
 

Sınav Kaygısını Minimuma Çekmek İçin 7 Tavsiye

Günümüzde binlerce öğrencinin yaşadığı ve sınavlarda başarısızlığın en temel sebeplerinden bir tanesi olan sınav kaygısı, rehberlik ve psikoloji uzmanların en çok üzerinde durduğu problemlerden biridir. Bu konumuzda sınav kaygısını minimuma indirgemek için neler yapmamız gerektiğine değineceğiz.

‘’Sınava hazır olmak, kaygıyı büyük oradan azaltır.’’

Sınav birincileri veya sınavda ciddi manada derece yapan kişilerle yapılan röportajlarda birçok başarılı öğrenci sınavda hiç kaygılı olmadığını belirtmiştir. Bunun temelinde ise sınava hazır olmanın verdiği psikolojik rahatlık yatmaktadır. Bu yüzden de sınava verimli bir şekilde hazırlanan kişilerde sınav kaygısı olmayacaktır.

‘’Ders çalışma dengesini tutturmak gerekiyor.’’

Az çalışmak ve sınava hazır olmamak büyük bir sınav kaygısını beraberinde getirir. Ancak çok çalışmanın da öğrencide büyük kaygıların oluşmasına sebep olabiliyor. Öğrenci saatlerce çalıştıktan sonra sınav yaklaştıkça ‘’Ya yapamazsam.’’ Psikolojisine büründüğü için ve çalıştığı bu uzun sürecin sonunda başarısız olmanın verdiği korkuyla büyük bir hüsrana uğrayabiliyor. Bu yüzden de rahat olabilmek amacıyla çalışmanızı dengeli yapmalı, sadece çalışmaya odaklanmamalısınız.

‘’Kaygının panzehri ‘’ÖZGÜVEN’’

Genellikle yapamayacağına inanan yada inanmayı seçen, çalışmasının yeterli olmadığını düşünen, çalışsa da başarıya ulaşamayacağı mantığında olan kişilerde kaygı gözlenir. Ancak özgüvene sahip kişiler başarıya ulaşacağını düşünür ve çalışınca tüm her şeyde başarılı olacağına inanır. Bu yüzden de özgüvenli olmanız gerekir.

‘’Sınavı gözünüzde büyütmeyin.’’

Öğrencilerde kaygı oluşturan en temel cümleler; ‘’ Bu sınav son şansım, kazanamazsam aileme ne derim? ’’ gibi cümlelerdir. Kurulan bu cümleler sınavı sizin hayatınızdaki kararları veren tek seçenekmiş gibi bir hale getirir. Sınav hiçbir zaman tek seçenek değildir. Sizin başarılı olacağınız birçok alternatif seçenekte vardır. Bunları görebilmek için iyi bir gözlemci olmanız yeterlidir.

‘’Kaygılanmanıza sebep olan kişilerle aranıza mesafe koyun.’’

Arkadaş ortamında muhakkak ki sizin başarılı olamayacağınızı düşünen ve bunu dile getirerek sizi demoralize etmeye çalışan kişiler olacaktır. Böyle kişilerin söylediklerine çok fazla kulak asmamanız ve bu kişinin haksız olduğunu gösterebilmek için daha fazla çabalamanız kaygınızı yenmenize olanak sağlayacaktır.

‘’Sınavda anlık heyecanınızı yenebileceğiniz taktikler öğrenin.’’

Uzmanların açıklamalarını takip edin ve sınav anından heyecanınızı kontrol edebileceğiniz taktikler araştırın. Bu taktikleri denemelerde yada başka alanlarda uygulayarak pratikleştirin.

‘’Kendinizi kısıtlamayın ve geniş düşünün.’’

Kendinizi mutlaka kazanmak zorundayım gibi düşüncelerle kısıtlamayın. Bu sizde kaygı oluşturur.  Kazanabilecek potansiyele sahibim ve kazanacağım demeniz daha yararlı olur.

 

osymkilavuzu.com olarak tüm sınavlarınızda başarılar dileriz.

Bu yazı 962 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun