Sınav Stresinden Kurtulma Yolları

Paylaş
 
  • Sınav stresinden kurtulmanın başlıca koşulu olumsuz düşünceden kurtulmaktır. Çünkü sınavın olumsuz bir şekilde sonuçlanacağını düşünmek stresi arttırır. “Ya başarısız olursam” dememeliyiz. Bu olumsuz senaryoya ait bir cümledir. Bunun yerine işlerin yolunda gideceğine ve başarılı olacağımıza inanmalıyız. Elimizden gelen gayreti göstermeli ve özgüvenimizi de yüksek tutmalıyız. Düşüncelerimiz başarılı bir senaryonun parçası olmalıdır. Tabii bu düşünceler derslere yönelik çabamızla da örtüşmelidir. Çünkü sadece iyi düşünüp hayal kurmakla başarılı olunmaz. Başarıya giden yolda olumlu düşünmeli ve iyi çalışmalıyız. Olumlu düşünce çalışmayla desteklenmezse hayal kırıklığı büyük olur.
  • Gerçekçi hayaller kurmalıyız. Mevcut bilgi birikimimizden haberdar olmalı ve buna göre gerçekleşmesi mümkün hayaller kurmalıyız.
  • Sınava gireceğimiz okulu, salonu daha önceden gidip görmek de sınav stresimizi azaltacaktır. Orada gördüklerinizi zihninize kaydedin ve aklınızdan geçen güzel senaryolara orayı da ekleyin. Hatta mümkünse sınava gireceğiniz sırada oturup birkaç soru çözebilirsiniz.
  • Sürekli sınavı ve sonrasını düşünmekten vazgeçmeliyiz. Çünkü gelecek henüz gelmedi. Ayrıca hiçbir sınav hayatımızın tamamını kapsayacak kadar önemli değildir. Böyle yaparak kendimizi stres girdabının içine atmamalıyız. Zaten bunun sınav sürecine de herhangi bir olumlu katkısı olmayacaktır.
  • Sınavlar için mutlak başarı hedefi koymak doğru değildir. Çünkü geleceğin bize neler getireceğini bilemeyiz. Bazen başarısızlık bile daha büyük güzelliklere zemin hazırlayabilir. Biz sınav için elimizden geleni yapalım ama olumsuz bir durumda dünyanın sonu gelecekmiş gibi de düşünmeyelim. Yani “hayırlısı olsun” demeyi bilelim.
  • Basit nefes egzersizleri sınava yönelik anlık stresimizi hafifletecektir. Gözler kapalıyken üç derin nefes alıp vermek rahatlatıcı etki yapacaktır.
Bu yazı 1069 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun