Sınavlar İçin Nasıl Bir Çalışma Programı Hazırlanmalı?

Paylaş
 

YGS, LYS, TEOG, KPSS, ÖABT, DGS, ALES, YDS, TUS, DUS ve diğerleri… Hayatımıza yön veren birçok sınav var. Peki sınava hazırlık sürecini nasıl planlamalıyız?

Sınav hazırlığı için ilk yapmamız gereken şey kendimizi tanımaktır. Sınavda öğrenciden ne isteniyor, öğrenci hangi konulardan sorumlu tutuluyor ve biz bunlar için ne kadar yeterliyiz sorularına cevap vermeliyiz. Bulunduğu yeri bilmeyen birisinin gideceği yere ulaşması daha zordur. Nerede olduğumuzu bilelim ki sınava yönelik gelişimimizi daha sağlıklı bir şekilde sürdürelim. Bunun için de hazırlık sürecine başlamadan önce bir deneme sınavı çözüp mevcut durumumuzu ve eksiklerimizi görebiliriz. Böylece eksiklerimizi daha çabuk giderebiliriz.

Sınavlara hazırlanırken kısa ve uzun vadeli hedefler koyabilirsiniz. Mesela “ben iki hafta içinde şu konuları bitireceğim, şu zamana kadar da tüm konuları bitirip sadece soru çözümüne odaklanacacğım” diyebilirsiniz. Fakat çok katı kurallar koyup kendinizi bunaltmamalısınız. Esnek ve verimli programlar hazırlamak en uygunudur. İnsan makine değildir ki sürekli aynı tempoda çalışabilsin. Bazen dinlenmek, kafa dinlemek ve farklı meşgalelerle uğraşmak gerekir. Ayrıca bir konuyu bitirip sorularla pekiştirdikten sonra “tamam, bu konu bitti” dememeliyiz. Çünkü yeni öğrenilen bilgiler tekrar edilmedikçe unutulabilir. Bilgilerimizin canlı kalması için bolca konu tekrarı ve soru çözümü yapmalıyız.

Sonuç olarak kendimizi tanımalı, eksiklerimizi bilmeli, gerçekçi hedefler koymalı ve bu doğrultuda bir çalışma programı hazırlamalıyız. Her konu için belli zaman dilimleri belirleyerek sınavdan en az bir ay önce konu çalışmayı bitirmeliyiz. Bir konuyu tam anlamadan, sorularla pekiştirmeden diğerine geçmemeliyiz. Anlayamadığımız yerleri öğretmenlerimize ve arkadaşlarımıza sormalıyız, boşvermemeliyiz. Bir konuyu iyice kavrayıp başka konuya geçmiş olsak da sık sık geriye dönüp konu tekrarı yapmalı ve sorular çözmeliyiz. Ayrıca arada bir vites düşürelim, sevdiğimiz insanlarla vakit geçirelim, oyun oynayalım, film izleyelim, sosyal etkinliklere katılalım ve spor yapalım ki enerjimiz tükenmesin.

Her şey gönlünüzce olsun.

Bu yazı 840 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun