Sınavsız Memurluk

Paylaş
 

KPSS devlet kurumlarında çalışmak için hayati önem taşıyan sınavlardan bir tanesidir. Bu sınavdan geçerli ve kurumun istediği puanı almadan devlet tarafından istihdam edilmek fazlasıyla zor bir durumdur. Açılan ilanların türlerine göre bazen de KPSS şartı olmadan memur olma şansı doğabilir. Hakkari Üniversitesi tarafından açılan kadroda KPSS şartı olmadan 2 memur alımı yapılacağına dair bir açıklama sunuldu. Devlet Personel Başkanlığı tarafından resmi olarak yapılan ilanda istihdam edilmek üzere 2 tane iç denetçi alınacağına dair paylaşım ve genel başvuru şartları anlatıldı.

Şartlar

Kadro derecesi 5 ve 1 olmak üzere iki memur alınacağına dair yapılan açıklamada aynı zamanda şartlara ve başvuru için gereken evraklara da yer verildi. 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. maddesinde gereken tüm şartların aynı şekilde taşınması gerekiyor. Maliye Bakanlığı tarafından verilen iç denetçi sertifikasına sahip olmak da bir başka şart olarak açıklandı. Şahsen müracaat haricinde herhangi bir müracaatın da kabul edilmeyeceğine yer verildi. Kadro sayısından fazla kişinin başvuru yapması durumunda ise belirlenen bir komisyon tarafından değerlendirme yapılacağı ve bu sonuçların da üniversitenin resmi web sayfasında yer alacağı da duyuruldu. Ek olarak bir tebligat yapılmayacağı da önemle aktarıldı.

Başvuru için istenen belgelere de ilanda yer verildi. Kimlik fotokopisi, özgeçmiş, mezuniyet belgesinin aslı, erkek adaylar için askerliğin tamamlandığına dair belge, kamu iç denetçisi sertifikasının aslı veya onaylı suretinin olması gerekiyor. Aslı istenen belgelerin kişisel başvuru olmasından dolayı kontrolleri yapıldıktan sonra aslı gibidir ibaresi ile birlikte adaylara geri verileceği bilinen uygulamalar arasında yer alır. İlanda son başvuru tarihi olarak da 30 Kasım tarihine yer verildi. Başvuru için adayların Hakkari Üniversitesi Personel Daire İşleri Başkanlığı’na gelmeleri ve evrakları elden kendilerinin teslim edilmesi istendi. KPSS şartının olmaması ve aranan kriterlerde özel şartların bulunmaması başvuran aday sayısının oldukça fazla olacağı ve seçimin kurula kalacağı yönündeki yorumları çoğaltırken ilan sayılarının bu dönem az olması bir başka adaylar arasında öne çıkan sorun olarak algılanmaya başlandı.

Bu yazı 240 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun