Sözleşmeli Öğretmen Alım İlanı

Paylaş
 

Birçok öğretmen adayı son zamanlarda yapılacak sözleşmeli öğretmen alım ilanı ile ilgili yayımlanacak ilanı beklemekteydi. MEB’in 20 bin sözleşmeli öğretmen alım ilanının yayımlanması ile birlikte öğretmen adayları büyük bir heyecan yaşamaya başladı. Öğretmen adaylarının branş bazında kaç kişi alım yapacağına yönelik kontenjan sayısı 16 Kasım 2018 tarihinde açıklanmıştı.

Sözleşmeli Öğretmen Alımının Branş Bazında Dağılımı

Sözleşmeli öğretmen alım ilanında Sınıf öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği gibi branşların alım olarak diğer branşlara göre avantajlı olduğu görülüyor. Alım sayısının az olduğu branşlar ise; Tarih, Coğrafya, Felsefe, Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmenliklerine ise daha az kadro verilmesi dikkat çekiyor.

Kimler Başvurabiliyor?

Atama bekleyen adayların başvuru yapabilmeleri için KPSS puan türlerinde minimum 50 puana sahip olması gerekiyor. KPSS’den 50 puanın altında alan öğretmen adaylarının başvuru hakları bulunmamaktadır. 50 puanın üzerinde puana sahip olan adaylar 23 Kasım 2018 tarihine kadar sözleşmeli öğretmen alım ilanına başvurabilme hakları bulunmaktadır.

Başvuru Süreci Nasıl İlerliyor?

Adayların sözleşmeli öğretmenlik alım ilanına başvuruda bulunmak isteyen adayların öncelikli olarak yapması gereken ön başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Daha sonraki süreçte ise adayların sözlü sınav merkezlerinin ilan edilmesi ve ardından sınav merkez tercihlerinin yapılması ile süreç devam edecektir. 12 Aralık 2018 tarihinde sözleşmeli öğretmenlik başvurusunda bulunan adayların sözlü sınava girecekleri merkezler ilan edilecektir.

Öğretmen adaylarına sözlü sınavların yapılacağı tarih ise MEB tarafından 10 Aralık olarak belirtilmiştir. Sözlü sınavların 31 Aralık 2018 tarihinde tamamlanmasının ardından iki hafta gibi bir süre geçtikten sonra sözlü sınav sonuçlarının açıklanacak. Sınava giren adayların sözlü sınav sonuçlarının 15 Ocak 2019 tarihinde açıkla sözlü sınav sonuçları ilan edilecek. Adayların sözlü sınavlarına itiraz etme hakları da bulunuyor.

Adayların sözlü sınav sonuçlarına üç gün içerisinde itiraz etmesi gerekiyor. Sözlü sınav sonuçlarına itiraz edecek adayların 16 Ocak tarihinde sözlü sınav sonucuna itiraz edebiliyor. İtiraz sonuçları İse 18 Ocak 2019’da açıklanacak. İtiraz sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından 28 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında adayların tercih yapması istenecek. Adayların atamalarının ise 7 Şubatta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bu yazı 272 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun