Stajyer Ehliyet Nedir ve Ne Zaman Verilecek

Paylaş
 

İnternet üzerinde ve televizyonda sık sık güncel ehliyetlerin değişeceğini ve yerine stajyer ehliyet sisteminin geleceğini duyuyoruz. Peki ama bu işlem nasıl yürüyecek? Stajyer ehliyetler ne zaman verilmeye başlanacak? Bunları sizin için araştırdık. Bilindiği üzere mecliste bekleyen yeni bir trafik yasası var. Henüz bu yasa yürürlüğe girmedi fakat stajyer ehliyet ile ilgili pek çok soru işaretinin yer aldığı da biliniyor.

stajyer ehliyet

Stajyer ehliyet sınavı ile alınacak ve iki sene boyunca geçerliğini koruyan bir ehliyet türü olacak. Bu süre zarfında herhangi bir trafik kuralı çiğnenmezse stajyer ehliyet normal ehliyete çevrilmiş olacak. Şimdilik bir resmiyeti olmadığı gibi resmi bir açıklamanın bulunmadığının da altını çizelim. Şimdilik stajyer ehliyet hakkında iki senenin doldurulmasından sonra Trafik Tescil’e müracaat edilerek herhangi bir ücret ödenmeden normal ehliyete çevrilmesinin gündemde olduğunu söyleyebiliriz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu süre içerisinde kesinlikle yapılmaması gerekenlerin altını çizelim. Öncelikli olarak beş kez kırmızı ışık kuralı ihlal edilmemeli ve alkol alınarak araç kullanılmamalıdır. Aynı zamanda 75 ceza puanını dolduran sürücülerin de dikkat etmesi gereken önemli noktaların yer aldığı unutulmamalıdır.

Stajyer ehliyet görüldüğü gibi trafikte yer alan bazı sıkıntıların ortadan kaldırılması için çıkarılmış bir ehliyet türü olarak karşımıza çıkıyor. Daha sağlıklı trafik için stajyer ehliyetin bir gereklilik olduğunu ve bu sayede şoförlerimizin daha da bilinçli olacağının da altını çizmekte fayda var.

Bu yazı 1162 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun