STS

Paylaş
 

Yurtdışında diş hekimliği ya da tıp doktorluğu eğitimi almış ve diploma almaya hak kazanmış kişilerin, diplomalarını Türkiye’de kullanarak mesleklerini icra edebilmesine yarayan Sts’nin açılımı Seviye Tespit Sınavıdır. Adaylar sınava başarılı olduktan sonra yeterlilik belgelerini almaya hak kazanır. Sts, diş hekimliği için genellikle yılda bir kez; tıp doktorluğu için sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez Ösym tarafından uygulanır.

STS Diş Hekimliği Başvuru Süreci

Sts diş hekimliği başvuruları 18 Temmuz 2017 ile 25 Temmuz 2017 tarihleri arasında Ösym web sitesinden ya da başvuru merkezlerinden yapılacak. Merkezlerden yapılacak başvurularda 3 TL hizmet bedeli alınacak. Buna ilaveten sınav ücreti olarak bankaya ödeme yapmak gerekecek. Sts diş hekimliği için 2016 yılında 110 TL talep edilmişti. 2017 yılı sınavı için henüz ücret açıklaması yapılmadı ama 110TL ile 150 TL arasında olması bekleniyor. Sınava katılabilmek için yurtdışında diş hekimliği eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir.

 

Sts Diş Hekimliği Sınav Uygulaması ve Süresi

Sınav 10 Eylül 2017 tarihinde, birçok Ösym sınavı gibi sabah 09.30’da yapılacaktır. Daha önce diş hekimliği Sts, Ankara’da yapılmıştı. Muhtemelen 2017 yılında da yalnızca Ankara’da yapılacak. Sts diş hekimliği için verilen süre 150 dakika olacak. Adaylar sınav saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde bulunmalılar. Adaylar sınava girerken kimlik kartlarını ve sınav giriş belgelerini yanına almalıdır. Sınav giriş belgeleri Ösym web sitesinden temin edilecektir.
Sınavda dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürecektir. Neticede elde edilecek netler, 100 üzerinden puana dönüştürülecek ve Sts puanı ortaya çıkacaktır. Sınav sonucu denklik belgesi alabilmek için en az 40 puan almak gerekiyor.

 

Sts Diş Hekimliği Sınav Alanları

Sts diş hekimliğinden adayların çok yakın olduğu mesleksel sorular sorulacaktır. Sts’de biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, farmakoloji, diş tedavileri, cerrahi, diş ve çene radyolojisi ve çocuk hekimliği gibi konularda sorular gelecektir. Adayların eğitim süreçlerince aldıkları eğitime yönelik sorular olmasından dolayı sorular avantajlıdır.

 

Sts Tıp Başvuru Süreci

Tıp eğitimini yurtdışında alıp Türkiye’de mesleğini icra edecek adaylar tıp için yapılan Sts’te girmelidir. Sınav yılda iki kez uygulanmaktadır. Sts tıp ilkbahar dönemi için başvurular 28 Şubat2 2017 ile 7 Mart 2017 tarihleri arasında kabul edilecektir. Sonbahar dönemi başvuruları ise 2 Ağustos 2017 ile 9 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacaktır. Başvurular Ösym web sitesinden ya da başvuru merkezlerinden yapılacaktır. Başvuru sırasında sınav ücreti olarak bankaya ödeme yapmanız gerekiyor. İki aşamadan oluşan sınavın ücretleri 2016 yılında aşama için 110 TL olarak açıklanmıştı. Ücretin 2017 yılında da 110 TL ile 150 TL arasında açıklanması bekleniyor. Adaylar girecekleri aşama sayısına göre ücret ödeyecektir.

 

Sts Tıp Doktorluğu Sınav Uygulaması ve Süresi

Hem ilkbahar hem sonbahar dönemi sınavları Ankara’da uygulanacaktır. İlkbahar dönemi 1.aşama sınavı 16 Nisan 2017’de saat 09.30’da yapılacaktır. Sonbahar dönemi 1.aşama sınavı ise 24 Eylül 2017 tarihinde yine saat 09.30’da başlayacaktır. Adaylara soruları yanıtlamak için 150 dakika verilecektir. Sınavların ikinci aşamaları 14.30’da başlayacak ve 150 dakika sürecektir.
Sınavlarda dört yanlış bir doğruyu götürecek ve netler buna göre hesaplanacaktır. Ortaya çıkan sonuç 100 puan üzerinden dönüştürülecektir. 1’inci aşamaya girenler için ayrı 2’inci aşamaya girenler için ayrı her iki aşamaya katılanlar için 2’inci aşama puanı hesap edilecekler.

 

Sts Tıp Doktorluğu Sınav Konuları

İki aşamadan oluşan sınavda farklı konulardan sorular sorulacaktır. Birinci aşama daha genel bilgileri kapsayan embriyoloji, histoloji, anatomi, fizyoloji, farmakoloji, patoloji ve biyokimya alanlarından sorulardan oluşacaktır. İkinci aşama testi ise daha çok uzmanlık gerektiren dâhiliye, cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, pediatri gibi konulardan oluşacaktır.

Bu yazı 1227 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun