Suriyeli Öğrenci Olmak Demek

Paylaş
 

Ülkesinde uzun yıllardan beridir süren iç savaş sonrası ülkelerini terk ederek Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler eğitim hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir. Türkiye iaşe, barınma ve bu konuda onlara her türlü desteği sağlamaktadır. Savaşın çocukları olarak zorlu bir süreçten geçen Suriyelilere yapılan bu insani desteği kimse kötü niyetli karşılamamalı ancak Sözcü Yazarı Murat Muratoğlu’nun bugünkü köşe yazısını okuyunca iki kere düşünmek gerektiğinin de altını çizmek gerekir.

Ellere Var Da Bize Yok Mu?

Türkiye Gençlik Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Sözcü Gazetesi Köşe Yazarı Murat Muratoğlu pek de haksız sayılmaz. İyi bir gelecek kurmak için bin bir zorlukla eğitim hayatını tamamlamaya çalışan evinden, yurdundan uzak binlerce Türk genci varken Suriyelilere eğitim desteği altında verilen 1200 TL burs yardımı ister istemez eleştiri konusu olmaktadır.

Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmada eğitim alan gençleri burs almak niyetinden çok kredi almaya yönlendirmesi olumsuz eleştirilere konu olmuş ve bu konu Sözcü Gazetesi Köşe Yazarı Murat Muratoğlu’nun yazıya döktüğü bu burs miktarının elin yabancısına 1200 TL olurken neden bizim evladımıza 500 TL olması gibi duyarlılık oluşturarak yazıya dökülmüştür. Kendi evladına verilen burs miktarının artırılması gerektiğini eleştirel bir dille kaleme alan Sözcü Gazetesi Köşe Yazarı Murat Muratoğlu burs kaynağı yöntemlerini de tek tek sıraladı. Kaleme aldığı yazısında kısacası bedavacılık olarak tanımlayarak almamaları konusunda öğütler vererek, bursu öğrencilerine çok gören Cumhurbaşkanı’nın öncelikle iğneyi kendine batırması gerektiğini belirtti.

Murat Muratoğlu Cumhurbaşkanı’nın bir kez daha kandırıldığı konusuna bu olayda da değinerek Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs vermek amaçlı ihtiyacı olan 50 öğrenci ismini fakültelerden talep ettiğini ancak bu burs taleplerini amacı dışında, fakültelerde okuyan vekil çocuklarına, parti gençlik kollarına ve torpilli akrabalara dağıtıldığını, alınan kredilerinde ödenmediği sürece günlük gecikme zammına tabi tutulduğunu belirtti. Ayrıca bugünkü köşe yazısının sonunda kredi ile eğitimlerini tamamlamaya çalışan gençlerin eğitimlerini tamamlamaları sonrasında aldıkları krediyi 2 yıl içerisinde ödemediği takdirde yasal haciz işlemlerine maruz kaldıklarını bilgi olarak paylaştı.

Bu yazı 246 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun