Teog Kaldırılınca Eğitimi İyi Olan Okullara Girebilmek İçin Sınav

Paylaş
 

TEOG yani Ortaokullara geçiş sınavının kaldırılması ile ortada binlerce soru hem velileri hem öğrencileri ve hem de Milli Eğitim Bakanlığını ayrı bir telaşa düşürdü. Çünkü nitelikli liselere geçmek isteyen öğrencilerin nasıl bir yol takip edeceği ve nitelikli okulların kontenjanları hakkında farklı farklı açıklamalar yapılmaktaydı.

Nitelikli Okullara Başvurular

Zorunlu olmayan ancak çocuklarının nitelikli lisede okumasını isteyen veliler Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu açıklamalara göre müracaatlarını yaparak sınavla öğrenci alan okul başvurularını tamamladı. Bakan İsmet Yılmaz’ın yaptığı açıklamada zorunlu olmayan sınava 996 bin öğrenci başvurusu olduğunu açıkladı. 2018 yılında 8. sınıfta okuyan öğrenci sayısının 1,2 milyon olması zorunlu olmayan ancak nitelikli bir kişide okumak isteyen öğrenci sayısının azımsanmayacak sayıda olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bu nitelikli okulların toplamı yüzde 10’luk bir kontenjana sahip ve soruların zor olma ihtimalinin yüksek olmasına rağmen çok sayıda 8. sınıf öğrencisinin müracaatı nitelikli okulların önemini bir kez daha gösterdi.

2 Haziran da ve ilk defa yapılacak nitelikli okullara geçiş sınavı, TEOG sınavlarının öğrenciler üzerinde baskı oluşturması bakımından kaldırılmış ve yerine isteyen mahallesindeki okula ya da nitelikli bir okulda okumak isteyenlerin ise bu sınava girmeleri olarak değiştirilmişti. Nitelikli okullara başvuru sınavı sonrası yayınlanacak olan kılavuz ve 5 okulla sınırlı tercih formunu Haziran ayında sonuçlanacak, şayet bu 5 okuldan birinin kazanılmaması durumunda adrese dayalı en yakın okulda kayıt yaptırma olanağının mevcut olduğu yeni uygulamadan Bakanlığın memnun olduğu gözlemlendi.

Bakan İsmet Yılmaz Değerlendirme Yaptı

Bakan İsmet Yılmaz eğitim ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken öncelikli olarak nitelikli okullar sınavına değindikten sonra pansiyonda kalacak öğrenciler içinde farklı bir kılavuz ve form yayınlanacağını belirtti.

Bakan İsmet Yılmaz adrese dayalı eğitim sisteminin en iyi yöntem olduğunu, buna rağmen velilerin istedikleri okula çocuklarını kaydettirme olanağının olduğunu da belirttiği gündeme dair açıklamalarında, bir mahallede sadece imam hatip liselerinin olmasından dolayı illa ki bu okullara çocuklarını gönderme zorunluluğunun olmadığını da basın mensuplarının sorularına yönelik açıkladı. Fetö üniversitelerinin kapatılması sonucu boşalan binaların da 2018-2019 eğitim yılına Üniversite kılavuzda yer alacağını da ayrıca belirterek gündemi sonlandırdı.

Bu yazı 515 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun