TEOG Lise Tercihleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş
 

SBS yerine uygulanmaya başlayan ve 2 senedir uygulanmaya devam eden TEOG sınavının geçtiğimiz haftalarda ikinci oturumu tamamlandı. 2015 TEOG sınavının ikinci kısmının bitmesi ve soruların yayınlanması ile birlikte birçok öğrenci gitmek istediği liseler hakkında araştırmalara başladı. Bu konumuzda TEOG puanı ile lise tercihi yapacak kişilere dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi vereceğiz.
• TEOG sistemi ile birlikte okullar yeni yapılanmaya gitti ve düz liseler isim değişikliğine giderek Anadolu lisesi oldular. Her ne kadar öğretmen değişimleri olsa da birçok okulda eğitim kadrosu aynı kaldı. Bu yüzden de öğrencilerimize lise tercihi yaparken, o okulun geçmişini araştırmalı, eğitim kadrosunu soruşturmalı, başarılarına göz atmalısınız.
• Evimiz yakın diyerek birçok kişi araştırma yapmadan direk bir liseye öğrenciyi kayıt ettirmemelisiniz. Öğrencinin sadece lise hayatını değil, üniversiteye hazırlanacağı süreci de düşünerek, başarılı öğrencilerin olduğu, iyi öğretmenlerin bulunduğu, adı duyulmuş liselere göndermeye gayret göstermelisiniz.
• Sonucunuzda yer aldığınız yüzdelik dilimlere göre ciddi bir araştırma yapmalı, bulunduğunuz yüzdelik dilime uygun olan liseleri tespit ederek, yakınlarınızdan, çevrenizden, internetten yararlanarak bilgi edinmeli, mezunlarının başarılarını, kazandığı bölümleri gözlemeyerek tercih vereceğiniz liseleri kararlaştırmalısınız.
• Tercih listenize yerleştireceğiniz okulları puan sıralamasına göre en yüksekten başlayarak dizmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Aksi takdirde istediğiniz bir okulu kazanabilecekken daha düşük puanlı bir yeri öne yazdığınız takdirde bu okula girme hakkınızı kayıp edebilirsiniz.
• Yedek olma sistemi gibi bir hakkınız olmadığı için tercih yaparken en azından yerleşebilme ihtimalinizin yüksek olduğu 2 ila 3 liseyi de tercihlerinizin son kısımlarına koyun. Tüm tercihlerinizi girme ihtimalinizin düşük olduğu alanlara yapmanız durumunda boşta kalabilir ve sisteme otomatik olarak yerleştirilebilirsiniz. Bu şekilde istemediğiniz bir okula gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzdende tercih verirken bilir bir kişi ile birlikte tercih vermeli, şansınızı çok fazla zorlamadan uygun bir tercih listesi hazırlamalısınız.
• TEOG sistemi yeni bir sistem olduğu için sürekli yenilikler yapılabilmektedir. Bu yüzden de tercih döneminde MEB’in web sitesini mutlaka takip etmeli, tercih öncesi kılavuzdan mutlaka detayları okumalısınız.

Bu yazı 1304 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. melike dedi ki:

    merhaba. lise tercihimi yaptım 4 okul yazdım ve kaydettim. işleminiz alınmıştır dedi. tekrar aynı yere girdim kontrol amaçlı fakat tercihlerim gözükmedi. bir problem mi vardır?

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun