TEOG’a Veda, Yeni Sisteme Merhaba

Paylaş
 

2017’nin eylül ayında fiilen, geçtiğimiz şubat ayında ise resmen kaldırılan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) yerine uygulanacak sistem bu sınava girecek adaylar ve aileleri başta olmak üzere herkesi heyecanlandırmakta. Öncelikle öğrenciler ikametgahı kayıtlı olduğu en yakın liseye yerleşecek olsa da köklü liselere yerleşmek isteyen için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir sınav düzenlenecek. Yeni sisteme göre sınavsız öğrenci kabul edecek liseler, özel araçlar yardımıyla okulların kontenjanları tespit edilerek tasarlandı. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’e göre sistemle ilgili her şey tamamlandı, geriye bir tek uygulaması kaldı. Sınavla öğrenci alacak okulların başta fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri olmak üzere köklü liselerden oluşacağını belirten müsteşar, bu okulların nisan ayının sonuna yakın halka duyurulacağını belirtti.

LGS (Liselere Giriş Sınavı) Nedir?

Liselere Giriş Sınavı, geçtiğimiz aylarda kaldırılan TEOG’un yerine gelmiş, köklü liselere girmek isteyen öğrencilerin gireceği yeni sınav sistemine verilen addır. 2 Haziran 2018 tarihinde ilk kez uygulanacak bu sınav, eski sınavlar gibi ezbere dayalı olmasından öte öğrencinin analiz, zamanı kontrol gibi yeteneklerini ölçmeye yönelik olacaktır. Bu sebeple uzmanlar PISA, TIMSS, ALES gibi sınavların ortaokul müfredatında olan sorularının çözülmesi gerektiğini söylemektedir. Bazı eğitimciler sınavın zor olması gerektiğini vurgularken bazıları ise ilk kez uygulanacağı için kolay olmasını belirtmektedir.

Günde Ne Kadar Soru Çözülmeli?

Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz’a göre öğrencilerin çözdüğü soru sayısından ziyade soruların kalitesinin önemi vardır. Kolay soruların öğretici olmadığı belirten eğitimci, sınavın kolay olması durumunda da yığılma olacağını söylemiştir.

Adrese Dayalı Yerleştirme Nasıl Olacak?

Yeni sisteme göre bazı öğrenciler sınavla yerleştirilirken bazılarıysa adresine en yakın liseler arasında tercih ettiği liseye yerleştirilecek. Anadolu, Meslek ve İmam Hatip Liselerini tercih edebilecek öğrenciler, eğitim ve kayıt bölgesinde yer alan okullardan istediği 5 tanesini tercih listesine yazacak. Eğitim bilgilerinin nisan ayının sonuna doğru e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencilere ve velilere bildirilmesi bekleniyor. Yerleştirme sonuçları temmuz sonunda ilan edilecek olan bu sistem önümüzdeki eylül ayında resmen uygulanmaya başlanacak.

Bu yazı 731 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Merhaba biliyorsunuz teog kalktı ama yerine lgs geldi bununda nitelikli liselere yerleştirme için taban puanları mı oluyor ne onları nerde bulabilirm sitenizde lgs dair içerik bulamadım

  2. Vildan dedi ki:

    Yeni sistemde çok kötü yahu

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun