TEOG’un Yerine MİS Mi Geliyor?

Paylaş
 

2 hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu “Teog’u kaldırın.” açıklamasından sonra bir anda bütün ülkenin gündemine oturan TEOG sınavının kaldırılması meselesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TEOG kalkmalı şeklinde açıklama yaptığı gün bütün illerdeki 5. sınıflara yeni bir sınav formatını gönderdiği ortaya çıktı.

Milli İzleme Sistemi Sınavı

Ortaöğretime geçişte uygulanan TEOG sınavı ile ilgili tartışmalar aslında uzun yıllardır sürüyor. Fakat bir anda yeni eğitim öğretim sezonunun başladığı günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu “TEOG kalkmalı kesinlikle kaliteli bir sistem değil.” açıklamasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı da çok acil bir şekilde TEOG’un kaldırıldığını duyurdu. Fakat yapılan incelemede bu açıklamanın yapıldığı gün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illerde eğitim vermekte olan 5. sınıf seviyesindeki öğrencilere milli izleme sistemi adı altında yeni bir pilot sınav sisteminin gönderildiği bilgisi alındı.

Milli İzleme Sınav Sistemi Nasıl Yapılacak?

Bu İlginç gelişmeye göre TEOG yerine getirilmesi düşünülen milli izleme sistemi ilk kez 5 sınıflara uygulanacak. İlk sınavın Aralık ayında yapılacağı belirtildi. Sınavda açık uçlu sorularla birlikte test sorularına da yer verilecek. Türkçe matematik ve fen bilimleri derslerinden oluşan üçlü bir sınav sistemi düşünülüyor. Yeni sınav sistemi ilk önce pilot illerde denenecek sonra diğer illerde uygulanmaya başlanacak.

Bu yazı 766 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun