Tercih Listesi Nasıl Hazırlanır

Paylaş
 
  1. Tercih listesi hazırlarken öncelikle istek sıranızı iyi belirleyin. Kendinizi ve tercih edeceğiniz bölümleri iyi tanıyın. Hem keyif alacağınız hem de iş olanağı iyi bir meslek seçmeye gayret edin. Ayrıca üniversitenin eğitim kalitesi, burs imkanları; şehrin barınma, ulaşım ve diğer olanaklarını da göz önünde bulundurmalısınız.
  2. Daha sonra gerçekçi bir tercih listesi hazırlamak için kendi başarı sıranızla geçen yılın verilerini karşılaştırarak listenizi belirleyin. Bunun için kılavuzu, ÖSYM tercih robotunu ya da YÖK Atlas’ı kullanabilirsiniz.
  3. +- % 50 sıralama ile tercih yapmak idealdir, yani 20 bininci sıradaki bir aday için 10-30 bin aralığı idealdir ama gerekli görürseniz bunun dışına çıkabilirsiniz.
  4. Başarı sırası çok daha geride olan bir bölümü önde olan bölümlerden önce yazarsanız muhtemelen sonraki tercihleriniz ölü tercih olacaktır.
  5. Sadece puan ve başarı sırasını dikkate alarak tercihleri sıralamak doğru değildir. Kendi önceliklerinizi de önemseyin.
  6. Sistem başarı sırasına göre tercihleri işleme alır. Öndeki adayın yerleştirmesi yapılmadan arkadakine geçilmez. Yani diyelim ki sizin puanınız 450 ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 15. tercihinize yazdınız, ilk 14 tercihinize yerleşemediniz. Başka bir adayın ise 449 puanı var ve İstanbul Hukuku 1. tercihine yazdı. Bu durumda sistem sizin yerleştirmenizi yapar.
  7. Ek puan alan adaylar geçen yılın sıralaması ile kendi ek puanlı sıralamalarını karşılaştırıp tercih listesi hazırlarsa büyük bir yanılgıya düşer ve sonuçlar açıklandığında hayal kırıklığına uğrar. Ek puanınız varsa konuyla ilgili şu yazıyı okumalısınız: https://www.osymkilavuzu.com/ek-puanli-adaylar-hangi-siralamaya-bakacak/
Bu yazı 1155 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Cevap: https://www.osymkilavuzu.com/tercih-listesi-nasil-hazirlanir/ […]

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun