Tercih Sırasının Önemi

Paylaş
 

ÖSYM, tercihleri değerlendirirken başarı sırası en yüksek adaydan başlar. Onu ilk tercihine yerleştirir. Daha sonra diğer adaylara geçer. Tercih ettiğiniz bir bölümün kontenjanı, sizden daha iyi sırada olan kişilerin yerleştirilmesiyle dolduysa ikinci tercihinize bakılır. O da dolduysa diğerine. Bu böyle gider. Dolayısıyla ilk tercihiniz değerlendirilmeden ikinci tercihinize bakılmaz ve yerleştirilmeniz yapılırsa sonraki tercihleriniz dikkate alınmaz. Bu yüzden tercih sırasını iyi yapmalısınız. En çok istediğiniz programdan başlayarak tercih listenizi hazırlamalısınız.

Tercih sırasıyla ilgili bize en çok gelen sorulardan biri de şu minvalde: “Diyelim ki benim puanım 410, arkadaşımın puanı 402. Ben bir programı 14. tercihime yazdım, arkadaşım ise aynı programı 1. tercihine yazdı. O zaman sistem ikimizden birini yerleştirecek olursa hangimizi yerleştirir?”

Tabii ki sistem puanı yüksek olanı, başarı sırası daha iyi olanı yerleştirir. Tercih sırası nasıl olursa olsun bu değişmez. Zaten başarı sırası önde olanın tercihine bakılmadan arkadakinin tercihleri değerlendirilmez.

Bu yazı 894 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun