25 Milyon Ehliyetliye Trafik Adabı Eğitimi Verilecek

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı yeni ehliyet alanlar için zorunlu tutulacak trafik adabı derslerini ehliyet sahibi 25 milyon kişiye de vermeyi planlıyor. Her bir eğitim 4 saat sürecek.

Eğitimler, ehliyet sınavlarındaki trafik adabı testindeki “adap ve trafik”, “trafikte temel değerler”, “trafikte empati ve iletişim”, “trafikte hak ihlalleri”, “trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi” gibi temel başlıklarda ele alınacak.

Eğitimlerde, yayalara öncelik verilmesi, sürücünün araç kullanırken yapacağı kural ihlalinin sonucunun sadece maddi cezası bulunduğunu düşünmemesi, kendisinin ya da sevdiklerinin canını tehlikeye attığının da farkında olması gerektiği gibi konulara dikkat çekilecek.

Söz konusu eğitimler ülke genelindeki 3500 sürücü kursu aracılığıyla kamu yararına ücretsiz verilecek. Eğitimlere ilk olarak kamu kurumlarında çalışan sürücülerden başlanacak. Bu eğitimlerin bir ay içerisinde başlaması bekleniyor.

Çeşitli iletişim kanallarıyla trafik adabı eğitiminin bütün sürücülere ulaşması hedefleniyor. Eğitimin sonunda sürücülere MEB tarafından sertifika da verilecek.

Bu yazı 1027 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun