TSK Muvazzaf Subay Alım İlanı Yayınlandı

Paylaş
 

TSK eksilen muvazzaf subay ihtiyacını tamamlamak maksadı ile dış kaynaktan subay alımı yapacak. TSK yayınladığı alım ilanında, alımı yapılacak subay adaylarının kara, hava ve deniz kuvvetleri olmak üzere üç kuvvet içinde olacağını bildirmektedir. Subay alım ilanında en son başvuru tarihi 22 Kasım 2018 ve saat 23.59 olarak bildiriliyor.

İlanda subay alım esas ve koşulları da belirtiliyor. İlanda lisans eğitimini bitirmiş olanlara 27 yaş sınırı getiriliyor, yani 01 Ocak 1991 tarihinden sonra doğum tarihi olanlar başvurabiliyorlar. Lisansüstü eğitimini bitirenler için ise müracaat üst yaş sınırı 32 olarak belirtilmekte. Tabiplerden uzmanlık eğitimini bitirenlerin ise 35 yaşından daha büyük olmamaları gerekiyor.

İlanda 2016 yılının KPSS puanının kabul edilmeyeceği açıklanırken, 2017-2018 KPSSP sınavından 60 ve üstü olanların müracaat edebileceği bildiriliyor. Muvazzaf subay olmak için uzman ve pratisyen tabip, eczacı, diş hekimi ile bando branşlarına müracaat edenlerin ise KPSS puanı yerine MSB’lığının yapacağı veya yaptıracağı genel kültür sınavı puanı esas olarak alınacak (50 ve daha yukarı). bu kadrolara başvuranlar barajı geçmeleri halinde ikinci seçmelere girme hakkı kazanabilecek. Muvazzaf subay olmak için yabancı dil öğretmenliğine başvurmak isteyen adayların ise KPSSP sınavından en az 60 puan almış olmaları gerekiyor.

TSK yayınlamış olduğu ilanda ayrıca bazı özel testlerde bulunmaktadır. Bando sınıfı için Müzik yeteneği ve bilgisi, harita teknisyenliği için üç boyutlu görüş testlerini geçme şartı bulunuyor. Kuvvetlerin piyade sınıflarına başvurarak müracaatı kabul edilen muvazzaf subay adaylarına ise fiziki yeterlilik, yüzme ve su altında yüzme gibi alınacak kadrolara uygun testler uygulanıyor.

ayrıca ön başvurudan geçebilen adayların seçim safhalarının 28 ocak ile 22 şubat 2019 tarihleri arasında Ankara ilinde yapılmasının planlandığı belirtiliyor.

Başvuru İçin Zorunlu Olan Nitelikler

TSK muvazzaf subay alımı ilanında kimlerin başvurabileceğini de maddeler halinde açıklamış. Bunlar; Türk vatandaşı olma, hakkında soruşturma olmaması ve hükümlülüğünün bulunmaması (taksirli suçlar haricinde), askeri ve sivil okullardan ilişiğinin kesilmemiş olması, daha önceden TSK’den çıkarılmamış ve güvenlik soruşturmalarının olumlu olması, terör eylemlerine katılmamış ve nikahsız birliktelikte bulunmamak ve 926 sayılı TSK personel kanununda belirtilen özellikleri taşımak olarak sıralanmaktadır.

Bu yazı 362 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun