Tubitak Bursu

Paylaş
 

Tubitak bursu mühendislik, sosyal, beşeri ve tarımsal bilimler alanlarında eğitim görmüş olan ve yüksek lisans ya da doktora eğitimini görmekte olan öğrenciler için eğitim dönemlerinin başlangıcından sonuna dek sağlanır. Belirli şartlar dahilinda yüksek lisans ya da doktora eğitimi gören her öğrenci bu burstan faydalanabilir.

tubitak bursu

Son sınıf lisans öğrencileri, yüksek lisans eğitimine kayıt yaptıracaksa bu bursa başvurabilir. En geç yüksek lisans eğitiminin üçüncü dönemine kadar başvurulması gerekir. Tubitak bursu yüksek lisans eğitiminin tez kısmını tamamlayıp doktora eğitimine de kayıt yaptıracaklar için iyi bir fırsattır. Doktora eğitiminde de en geç altıncı dönemde başvuru yapılması şartı geçerlidir. Özel öğrenci seçeneğinde yer alan ve tıp eğitiminde olan kişiler bu burs için başvuruda bulunamaz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da burs başvurusu koşullarından birisidir. Başvuru yapıldığı anda, yüksek lisans öğrencileri için 30, doktora öğrencileri için ise 40 yaş sınırı bulunur. Daha önce bu programlara yönelik burs almış olanlar da Tubitak bursu başvurusunda bulunamaz. Ancak daha önce hiç burs almamış ya da başvurup bursu almayan insanlar yararlanabilirler. Lisansüstü burs programı adı ile de bilinir. Bu burs lisans öğrencilerine özel koşullar ile de sağlanır. Her sene çok daha fazla insana burs imkanı verilir ve şartlar yenilenebilir. Adayların gereken koşulları sağlaması sonrasında başvuru tarihlerine ve belgelere çok önem vermesi ve eksiksiz hareket etmesi gerekir. Eğitim alanında başarılı olanlar ve akademik alanda yükselmek isteyenler bu bursun maddi desteği sayesinde daha rahat bir eğitim süreci geçirecek ve gereken ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilecektir. Bu program dahilinde başarının devam edebilmesi ve eğitimlerin tamamlanması da şartlar arasında yer alır. Bu bursun amacı, ülke içerisinde bilim insanı yetiştirmede bireylere yardımcı olmaktır. Devlet desteği ile kişilerin eğitimini tamamlayabilmesi çok önemlidir.

Yüksek lisans öğrencilerine temel burs olarak 1000 lira, doktora öğrencilerine ise 1500 lira verilir. Farklı koşullara göre burs miktarları değişiklik gösterebilir. Doktora burslarına yılda iki kez 400 lira kadar ek destek de sağlanır.

Bu yazı 1132 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun