Türk Alman Üniversitesine Halil Akkanat Yeniden Atandı

Paylaş
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yeni bir rektör ataması gerçekleştirdi. Recep Tayyip Erdoğan, Türk Alman Üniversitesi rektörlüğüne yeniden Profesör Doktor Halil Akkanat atandı. Bu atama ise Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklama sayesinde öğrenildi. Cumhurbaşkanı, Anayasa’nın 130. maddesi uyarınca ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kurumları Kanunu ışığında rektör atama yetkisini kullanabilmekte.

130. Madde Ne Diyor?

Anayasa’nın 130. maddesi ışığında kanun tarafından belirlenmekte olan usul ve esaslar uyarınca rektörün cumhurbaşkanı tarafından seçileceğini belirtiyor. Buna ek olarak ilgili maddede dekanların da yükseköğretim kurumları tarafından seçileceği yazıyor. Bunun yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Kanununun ilgili maddesi olan 13. madde ise rektör olarak atanacak kimseler hakkında ek bir şart getiriyor. Şüphesiz ki bu alanda Anayasa kanuna atıfta bulunduğundan dolayı Cumhurbaşkanı tarafından atanacak olan rektörde kanunun da muhakkak dikkate alınması ve yapılacak atamaların bu kanuna uygun şekilde gerçekleştirilmesi lazım geliyor. İlgili maddede rektör olacak atanacak olan kişilerin her şeyden evvel üç yıl süre ile profesör olarak çalışmış olması lazım geliyor. Yani doçent ya da herhangi farklı bir akademik unvana sahip olanların rektör olması mevcut düzenlemeler ışığında mümkün değil. Bunun yanı sıra rektör olarak atanacak kişilerin Yükseköğretim Kurumu ya da kısaca ifade edilirse YÖK tarafından önerilmiş olması da icap ediyor. Ancak yine aynı kanun maddesinin ilgili hükümleri uyarınca YÖK tarafından herhangi bir öneri yapılmadan doğudan doğruya cumhurbaşkanı tarafından da rektör ataması gerçekleştirilmesi mümkün.

4 Yıl Süre İle Görev Yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmış olan rektör Akkanat, dört sene bu görevini sürdürecek. Ne de olsa ilgili düzenleme rektörlerin görev sürelerini de düzenliyor. Bu düzenleme ışığında da görev süresi dört yıl olarak belirtiliyor. Aynı zamanda rektörlerin kaç defa üst üste atanacağı hakkında da herhangi bir sınırlama gösterilmiş değil. Başka bir deyiş ile Profesör Doktor Halil Akkanat pek tabii görev süresi dolduktan sonra uygun görülmesi halinde bir defa daha aynı üniversitede rektörlülük görevine atanabilir.

Bu yazı 623 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun