Türkçe Yeterlilik Sınavının İkincisi Cumartesi Günü

Paylaş
 

2018 yılının ikinci Türkçe yeterlilik sınavının tarihi belli oldu. Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği sınav aynı anda 39 noktada yapılacak. Yapılacak sınavın tarihi 5 mayıs cumartesi olarak belirlendi. Yunus Emre Enstitüsü yapılacak olan Türkçe Yeterlilik Sınavı ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamaya göre, 39 noktada yapılması planlanan sınava yapılan başvuru sayısı 686 kişi. En fazla başvuru Azerbaycan’dan yapıldı. Azerbaycan’dan yapılan başvuru sayısı da 394 kişi.

Üçüncü Türkçe Yeterlilik Sınavı Ne Zaman

3. yapılması planlanan Türkçe Yeterlilik Sınavı 28 Temmuzda. Sınava girmek isteyen kişiler için başvuru tarihi 18 Haziran tarihi itibari ile olacak. Türkçe yeterlilik sınavı bir yıl içerisinde 3 kez yapılıyor. Sınavda başarılı olarak yeterlilik belgesi sahibi olanlar, Türkiye’de bir üniversite kazanmaları halinde Türkçe hazırlık sınıfı okumak zorunda kalmıyor. Bu belge ile otomatik olarak muaf olma hakkını kazanıyorlar.

Türkçe Yeterlilik Sınavının Amacı

Yunus Emre Enstitüsü tarafında her yıl 3 kez olmak üzere yapılan Türkçe Yeterlilik Sınavının amacı, Türkçenin bu yapılan sınav ile beraber uluslararası ölçekli bir sınav statüsüne geçmesi. Aynı zamanda yurt dışından ülkeye gelen öğrencilerin kabul işlemlerini hem kolaylaştırmak hem de hız kazandırmak. Yurt dışından Türkiye’ye öğrenci olarak gelmek için belli bir politika uygulanıyor ve bu politika da Türkçe yeterlilik belgesi sahibi olmak izlenen politika da öğrencilere kolaylık sağlıyor.

Yunus Emre Enstitüsünün her yıl 3 kez düzenlediği Türkçe Yeterlilik Sınavı ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi edinmek isteyen kişiler tys.yee.org.tr uzantılı internet adresine giriş yapabilir. Sınavlara girilebilecek olan yerler, sınavların tarihi, belgenin kullanım alanı gibi tüm bilgiler bu adreste ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Bu yazı 420 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun