Türkiye 2020 Yılından İtibaren Tamamen Profesyonel Orduya mı Geçecek?

Paylaş
 

Seçim sürecinden sonra gündemde yer edinmiş olan bedelli askerlik olayının şartları netleşmeye başladı. Bunun yanında kişilerin aklına ise Türkiye’nin artık profesyonel ordu anlayışına geçmesi üzerinde konuşulmaya başlandı. Milli savunma bakanı Hulusi Akar ise bu konuya bir açıklama getirerek 2020 yılından sonra jandarma artık er alımı yapmayacak şeklinde bir açıklamada bulundu. Jandarma kuvvetlerinin alımlarının durdurulacağını belirten Akar TSK alımlarına ise devam edeceğinin sinyallerini vermiş durumda.

Orduda FETÖ Durumu

15 Temmuz FETÖ olaylarından dolayı silahlı kuvvetlerin çok fazla zarar gördüğü bilinmektedir. Bu durumda Akar’a yöneltilen ordu parazit güçlerden temizlendi mi sorusuna ise Hayır tam anlamıyla bir temizlik sağlanmış değil şüphe aklın yarısıdır. Bu konuda olan mücadelemizi de devam ettireceğiz şeklinde bir takım açıklamalar ile ordudan ihraçların sinyallerini vermiştir.

Bedelli Askerliğin Ülke Ekonomisine Katkısı

Ülkede asker çağına gelmiş kişi sayısı fazla ve ordunun bu kadar sayıya ihtiyacı olmaması dolayısıyla bedelli askerlik sürekli gündeme gelmekteydi. Son şekli verilen bedelli askerlik de mecliste kabul edildi. Böylece profesyonel orduya geçiş sistemi ile beraber savunma ve güvenliğe aktarılan finansman da oldukça fazla oldu. Bedelli ile ülkenin ekonomisine en az 2 milyar 250 milyon TL ile 6 milyar TL arasında bir katkının sağlanacağı tahmin ediliyor. Bu durum ise ülke ekonomisi için oldukça iyi bir meblağ olarak değerlendiriliyor.

Bu yazı 408 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun