Türkiye’de Toplam Sağlık Çalışanı Sayısı

Paylaş
 

Sağlık Bilimleri üniversitesi akademik yılı açılış töreni Gülhane Külliyesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Akademik yıl açışı töreninde cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; bakanlıkları, üniversiteleri ikaz etti. Adı geçen kurumların sağlıkta millileşme hamlelerine gerekli desteği sağlamalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda oldukça hassas olduğunu ve bu konuda ciddi adımlar atılması gerektiğini de ifade etti. Erdoğan’ın açıklamalarında sağlık vurgusu oldukça dikkat çekmektedir. Sağlık alanında oldukça fazla yatırım yapıldığı ve bu yatırımlardan güzel neticeler alındığını da vurgu yapmıştır.

Türkiye’nin Sağlıkta Geçmişi ve Bugünü

Türkiye geçmiş dönemlerde sağlık anlamında ciddi sıkıntılar yaşamıştır. Özellikle 90’lı yıllarda birçok hasta, hastane sırasında hayatını kaybederken, birçok hastada ilaçların pahalı olması ya da ilaçların temin edilememesi nedeniyle geçmiş dönemde ülkemizde ciddi sorunlar yaşanmış ve bu nedenle sağlık karnemizin geçmiş dönemlerde kötü olduğu görülmektedir. Bir yatakta iki hastanın yattığı geçmiş dönemlere kıyasla bugün hem hastalar hem de hastaneler kalite konfor ve hastalara yaklaşım noktasında daha kaliteli bir hizmet verildiğini söylemek mümkündür. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda özel hastanelerde sadece maddi durumu iyi olan ailelerin hizmet aldığını fakat bu durumun yavaş yavaş değişmeye başladığı ve maddi durumu çok iyi olmayan hastaların özel hastanelerde tedavi alabildiğine de vurgu yapmıştır.

90’lı yıllarda sağlık karnesi kötü olan Türkiye bugün sağlık alanında ciddi atılımlar yapmış, birçok hastane açılmış durumda bulunmaktadır. Önceden insanların hastaneye gitmek istemediği, hasta işlemlerinin oldukça uzun sürede yapıldığı bugün bu hizmetlerinde daha iyi seviyede olduğu görülmektedir. Erdoğan yaptığı açıklamada hastanelerde bulunan toplam yatak sayısının 240 bine, hastanelerde hizmet veren doktor sayısının 231 bine, toplam sağlık personeli sayısının da 928 bine ulaştığını açıklamıştır. Geçmiş dönemlerde hastaların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kızaklarla çekildiği bugün ise ambulanslar sayesinde hastaların sağlıklı bir şekilde taşınmasının sağladığı yine cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hatırlatılmıştır.

Ankara Şehir Hastanesi Ne Zaman Açılıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda 6 şehir hastanesinin hizmete alındığını, Ankara’da Bilkent’te açılması planlanan şehir hastanesinin de Aralık ayının sonunda açılmasını beklediğini açıkladı.

Bu yazı 236 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun