TUS Tercihlerini Kaçırmayın

Paylaş
 

Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen TUS için tercih klavuzu yayınlandı. Adaylar tablolarda bulunan programların önceki sene yerleştirme sonuçlarına bakarak veya puanlara ÖSYM sitesinden ulaşarak tercihlerini yapabilirler. Sadece puan değil, program için gerekli sağlık koşullarının sağlanması da aranan kriterler arasına eklendi.

TUS Tercihleri Ne Zaman Bitecek?

2018 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı için 1. Dönem tercihlerinin yapılacağı tarihler ÖSYM tarafından 30 Mart- 9 Nisan olarak açıklandı. Tercih işlemlerinin ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden saat 15:00 itibarıyla açılacağı da açıklamaya eklenen bir diğer bilgi oldu. Aday işlemleri sistemleri üzerinden kimlik numarası ve parola ile yapılabilen tercihler için aday işlemleri sisteminde hesaba sahip olmayanlar en yakın ÖSYM merkezinden şifrelerini edinebilirler. Açıklanan duyuruda özellikle adayların programlar için istenen sağlık koşullarına da dikkat etmeleri istendi. Programların asgari puanlarını kılavuzdan bulabilecekleri gibi aksi durum oluşması halinde ÖSYM sitesinden de erişim sağlanabiliyor.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’na katılan adaylar başta hekimler olmak üzere yönetmelikte belirtilen bir çok meslek mensubu kişilerden oluşur. Bu mesleklerden bazıları veteriner, diş hekimi, kimya gibi alanları kapsar. Bu sınavların amacı alanlarında uzman kişilerin yetiştirilmesidir. Bu sınavı kazanan ve yerleşen kişiye asistan denir. Tüzükte belirlenen süre ve yönetmeliklere göre eğitimini tamamlayan hekim mezun olur ve uzman doktor olarak kariyerine devam eder. Bu yüzden tıp başta olmak üzere oldukça önemli bir kariyer sınavıdır. Her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 2 kez sadece Ankara’da gerçekleştirilir. Senede ortalama 10-13 bin arası kişinin katıldığı sınavda başarı oranı neredeyse %50 civarındadır. Sınavda bilgisi ölçülen alanlar 11 tane olup, 200 soru için adaylara 210 dakika süre tanınır. Alanlar temel tıp ve klinik tıp olarak 2 ana gruba ayrılmıştır. Türkiye’nin en zor sınavlarından biri olarak kabul edilen sınav 1987 yılından beri istikrarlı şekilde sayılan şartlar ışığında gerçekleştirilmektedir. Kariyer anlamında bir ayrıcalık sağladığından ve geçmişten bugüne kadar tüm tıp bilgileri hakkında tam bilgi istediği için kesinlikle fazlasıyla uzun süren bir emek gerektirir.

Bu yazı 489 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun