TUS

Paylaş
 

TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı), belli bir alanda uzmanlaşmak isteyen tıp fakültesi mezunlarının girdiği bir sınavdır. Sınavın Ösym tarafından uygulanmaktadır. Bir takvim yılı içinde ilkbaharda ve sonbaharda olmak üzere iki kez uygulanmaktadır.

TUS’un İçeriği Nedir?

TUS içerisinde iki basamak yer almaktadır. İlk aşama yabancı dil sınavı olarak bilinir. Anca bu genel anlamda bir yabancı dil değil; tıbbi yabancı dil olarak nitelendirilebilir. İkinci aşama ise bilim kısmıdır. İlk aşamanın amacı bilim sınavına girebilecek adayları belirlemektir. Sonrasında adaylar branş tercihlerini yaparak yerleştirilmeyi beklemektedir. Ancak bu durum 2013 yılında değişikliğe uğramıştır. Artık TUS’ta sadece bilim sorularına yer verilmektedir. Adaylar TUS dışında bir de YDS’ye gireceklerdir.

TUS Ne Zaman ve Nerede Yapılacak?

ÖSYM’nin 2017 sınav takvimine göre TUS, ilkbahar döneminde 16 Nisan; sonbahar döneminde 29 Eylül tarihlerinde yapılacak. İlkbahar dönemi sınavının başvuru kabulleri 28 Şubat ile 3 Mart arasında olacak. Sonbaharda ise başvuru tarihleri 2 ağustos ile 9 ağustos arasında olacak. Adaylar başvurularını ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da internet üzerinden yapabilecek.
TUS 2012 yılından önce sadece Ankara’da yapılan bir sınavdı. Ancak daha sonra gerek görülen rağbet gerekse ulaşım gibi nedenlerle sınav artık Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılmaktadır.

 

TUS Başvuru Ücretleri

Sınava girmenin bedeli 2017 yılı için henüz belirlenmemiştir. Ancak geçtiğimiz sene ücretler;
temel tıp bilimleri 110 TL, klinik tıp bilimleri 110 TL şeklinde belirlenmiştir. Bunun dışında başvuru hizmeti için 3 TL, şifre alma için 5 TL ve fotoğraf güncelleme için 10 TL talep edilmektedir. Bu ücretlerde 2017 yılı için çok fazla bir değişiklik beklenmemektedir.

 

TUS Puanları Nasıl Hesaplanır?

Puanlar tıp fakültesi mezunu adaylar için ayrı, tıp dışı meslek mensupları için ayrı kat sayılar ile hesaplanmaktadır. Puanlama; tıp fakültesi mezunları için klinik tıp bilimleri puanı 0,5, ağrılıklı temel tıp bilimleri puanı 0,7 puan ve aile hekimliği uzmanlık eğitimi puanı 1 şeklindedir. Bu katsayılar ile adayların tercih yapabilmesine olanak sağlayacak puanları hesap edilmektedir.

 

TUS Bilim Sınavı Testleri ve Süresi

TUS bilim sınavında iki ayrı test mevcuttur. Bunlar klinik tıp bilimleri ve temel tıp bilimleri şeklinde isimlendirilmiştir. Temel tıp bilimleri bölümünde; anatomi, fizyoloji, tıbbi biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, farmakoloji gibi alanlardan sorular sorulmaktadır. Klinik tıp bilimleri testinde ise dahiliye, cerrahi gruplarını kapsayan doğum, pediatri gibi alanlardan sorular gelmektedir.

TUS’ta temel tıp bilimlerinde 120, klinik tıp bilimleri testinde 120 olmak üzere toplamda 240 soru vardır. Sınav sabah oturumunda temel tıp bilimleri; öğleden sonraki oturumda klinik tıp bilimleri olmak iki aşamalı olarak uygulanır. Her bir oturumun süresi 150 dakika olarak belirlenmiştir.

Bu yazı 1295 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun