TYT Barajı 15 Netle Aşılıyor

Paylaş
 

YKS puanlama sisteminde değişikliğe gitti. Baraj puan şartlarında kolaylık sağlamak için indirim yaptı. TYT sınavında Türkçede 15 netle baraj aşılabilecek.

YKS geçtiğimiz hafta puanların hesaplanmasıyla ilgili öğrencileri sevindiren bir güncelleme yapmaya karar verdi. Puanların hesaplanmasında kolaylık sağladı. Sınavdaki alan türlerindeki en az yarım net yapma kuralı kaldırıldı ve yerine ise Türkçe ve matematik sorularının birinden yarım net yapanların puanlarında hesaplanma yapılmasına karar verildi.. Yani bu demek oluyor ki öğrencilerin üniversiteyi kazanması daha da kolaylaştı. Fakat tercih yapabilmesi için ilk TYT oturumundan en az 150 puan alması gerekmektedir. İkinci oturum olan AYT çok başarılı olsa bile ilk oturumda 150 puanı geçemezse tercih yapma hakkına sahip olmayacak. TYT barajını geçmek ise oldukça kolay 15 net yaparak 150 puanı toplayarak barajı aşabilecek.

TYT Kaç Soru Sorulacak?

40 matematik, 40 Türkçe, 20 fen bilimleri ve 20 sosyal bilimler olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Sözelci olan öğrenci Türkçe sorularından 17 net yaparak 150 puanı toplayacak ve barajı rahatlıkla geçecek. Sayısalcı olan öğrenciler ise matematikten 150 puan alabilmesi için 14 net yapması gerekmektedir.

AYT sorularının geçmişteki sınavların sorularına benzeyeceği konuşuluyor. Fakat ilk oturum olan TYT biraz daha değişik olacak. İlk oturum TYT’de öğrencilerin analizleri, muhakemesi, okuma, anlama, kavrama, dil hâkimiyeti ve matematik ilişkisi göz önünde olacak. İlk sınav soru tipleriyle uzmanlar tarafından ALES’e benzetilmektedir. TYT sınavında 160 soru yerine 120 soru olacağından 1 soru bile çok çok değerli olacaktır. Bazı öğrencilerin bunun avantaj olduğunu söylemektedir. Sınava 2 milyondan fazla öğrenci katılacak ve soruların az olması rekabeti düşürecek. Yani 1 soruyu fazla bilen öğrenci 10 binlerce kişinin önüne geçecek.

Bu yazı 600 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun