Ücretli Kalksın, Şubatta Atama Yapılsın

Mâlûm, ülkemizde 100 binin üzerinde öğretmen açığı var. Milli Eğitim Bakanlığı bu açığı ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışıyor. 200 binin üzerinde öğretmen adayı ise atama bekliyor. Bu durum eğitimde eşitlik ilkesini çiğniyor ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuruyor. Çünkü ücretli öğretmenliğe önlisans mezunları da dahil tüm üniversite mezunları başvurabilmekte ve genellikle işin ehli olmayan insanlar öğretmen olarak görevlendirilmektedir. Örneğin Tarla Bitkileri önlisans programından mezun olan bir kişinin İngilizce öğretmeni olarak görevlendirildiğine bizzat şahit olduk. Bunun gibi binlerce örnek mevcut. Şimdi soruyoruz; İngilizceyi Tarla Bitkileri mezunundan, matematiği Su Ürünleri Fakültesi mezunundan, edebiyatı Pazarlama bölümü mezunundan öğrenmeye çalışan öğrencilerden parlak bir gelecek beklemek mümkün mü? “Tabi ki hayır” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu şekilde eğitim alan bir öğrencinin diğerleriyle yarışması da mümkün olmamaktadır. Bu da eğitimde adaletsizliğe yol açmaktadır.

öğretmen ataması

Öyleyse bu konuda yetkililerin bir an önce adım atmasını bekliyor ve işin ehli yüz binlerce gerçek öğretmen atama beklerken ücretli öğretmenliğin kaldırılmasını talep ediyoruz. Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin daha çok itibar görmesi gerektiğini düşünüyoruz. Nasıl bir mühendisin doktor olarak görev yapması doğru değilse Tarla Bitkileri mezununun da öğretmen olması doğru değildir.

Bu bağlamda en kısa zamanda yeni öğretmen atamalarının da yapılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Böylece hem birçok öğretmen adayı işine kavuşacak hem de öğrenciler öğretmenlik eğitimi almış gerçek öğretmenlerden ders alacaklardır.

Ziyaretçilerimizden de aşağıdaki etiketleri kullanarak ilgili kişilere bu yöndeki taleplerini iletmelerini istiyoruz.

#UcretliKalksınSubattaAtamaYapılsın
#ŞubattaAtamaÖğretmenAçığınaElveda

Bu yazı 983 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun