Ücretli Öğretmenliğe Hayır

Ücretli öğretmenlik, öğretmen olup olmadığı dikkate alınmadan herhangi bir önlisans veya lisans bölümünden mezun olanların öğretmen olarak istihdam edilmesidir. Örneğin; Tarla Bitkileri önlisans programından mezun olan bir kişinin İngilizce öğretmeni olarak görevlendirilmesi size garip gelebilir ama ücretli öğretmenlik sonuçlarına bakarsanız bunları görebilirsiniz. Ders başı ücreti 8-9 lira civarındadır. Yani atanmış bir öğretmen haftalık 15 ders için aylık 1872 lira alırken, siz aynı ders saati için yaklaşık 500 lira alırsınız. 

Sanıyorum ki yukarıda yazdıklarımızı vicdanlı ve bilinçli hiçbir insan kabul edemez. Eğitim bir milletin can damarıdır. Ancak görüyoruz ki eğitim alanında böyle akıl almaz uygulamalar yapılıyor. İşin ehli olmayan insanlar öğretmen olarak görevlendiriliyor. Siz nasıl bir mühendisi doktor olarak görevlendiremiyorsanız; aynı şekilde Tarla Bitkileri bölümünden mezun olan kişiyi de İngilizce öğretmeni olarak görevlendiremezsiniz. Eğitim öyle basite indirgenecek bir alan değildir. Ayrıca ücret konusu da ayrı bir adaletsizlik teşkil ediyor. Aynı işi yapan iki kişiden biri diğerinin yaklaşık dört katı miktarında maaş alıyorsa burada büyük bir haksızlık vardır.

Ücretli öğretmenliğe farklı bir boyuttan bakacak olursak; yetkililerin ücretli öğretmenlere güvenerek öğretmen ataması konusunda keyfi ve rahat davrandıklarını da görebiliriz. Şu an ülkemizde yaklaşık 80 bin ücretli öğretmen var. Onlar olmasaydı yerine öğretmen ataması yapılacaktı. Bundan dolayı bu sisteme hizmet etmemek adına ücretli öğretmenliklerden elimizi ayağımızı çekmeliyiz. Hem kendimize hem de mesleğimize bir nebze olsun saygı duyuyorsak bu sisteme hizmet etmemeliyiz.

Bu yazı 884 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun