3 Yılda Üniversite Bitirmek İçin Detayları | 2018

3 yilda universite bitirmek
Paylaş
 

3 yıl da üniversite biter mi ? Erkenden üniversite bitirmek için neler yapılmalı? Üstten ders almak hakkında detaylı bilgi. Üniversiteyi erken bitirmek için yapılması gerekenler. Üniversite ders seçimi hakkında detaylar.

4 yıllık lisans bölümünde okuyan öğrenci üniversiteyi 3 yılda bitirebilir mi? Erken mezun olmak için ne yapmak gerekir? Üniversite 3 yıl da biter mi? Gibi soruların cevabını yazımızdan okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Üniversite 3 Yılda Biter mi Detayları

Üniversiteyi erken bitirmek kimi öğrencilerin hayali olabilir. Çeşitli nedenlerden ötürü üniversiteyi erken bitirmek isteyenler de olabilir. Ülkemizde bazı ismi duyulmuş insanların üniversiteyi 3 yıl da bitirdiğini duymuşsunuzdur. Peki nasıl olacak? Neler yapmamız gerekli?

Öncelikle yapılması gereken üniversitede öğrenci danışmanlarına bu soruyu yöneltmektir. Onlar size uygun planı veya programı çıkaracaklardır. Ama genel olarak biz açıklayalım.

Üniversite 3 Yılda Bitirmek İçin Neler Yapmalı

Okuduğunuz herhangi bir bölümü erken bitirmek için yapmanız gerekenlerden birisi alttan dersinizin olmaması ve ortalamanızın 4 üzerinden 2, 3 üzerinden 1,5 gibi bir %50 lik ortalama yakalamanızdır. Eğer ortalamanız %50 ve üzeri ise üstten belli bir kredilik ders almaya hak kazanacaksınız. Örnek üzerinden anlatmakta fayda var. Bir üniversitenin ganosu(başarı puanı) maksimum 4 olsun. Bir öğrencinin bir dönemden 30 kredi ders alma hakkı vardır. 30 kredilik ders ile 1 dönemde 60 puan 4 yılda 240 puan ile mezun olabilir. Yani aslında konu 240 puanı tamamlamaktır. İşte erken bitirmenin püf noktası da burasıdır. Biz üsten ders alarak daha fazla kredi alıyoruz ve 240 puanı 3 sene gibi bir zamanda doldurmaya çalışıyoruz. Burada yaptığımız varsayımdır. Yani her üniversitede mezun kredi sayısı veya ganosu aynı olmayabilir. Puanlar ve krediler tabi bazı üniversitelerde değişiklik göstermektedir.

Üstten ders seçmeye 2. sınıfın 1. döneminde başlayabilirsiniz. Birinci sınıfı okuyup mezun olduktan sonra alttan dersiniz yoksa ya da ortalamanız 2’nin üzerinde ise (%50’li ve üzeri) her dönem 30 kredilik ders alabilirken 45 puanlık ders alma hakkı kazanıyorsunuz. Yani 1 sınıf haricinde her dönem 15 kredilik fazladan ders alabiliyorsunuz. Toplamda geriye birinci sınıf haricinde 6 dönem kalıyor. Altı dönem boyunca üstten ders aldığınızda 90 puanlık kredi elinizde bulunuyor.

Toparlayacak olursak birinci sınıfta, 2 dönem boyunca 60 puan elde ettiniz. Mezun olabilmeniz için 180 puan daha ihtiyacınız var. Üstten aldığınız dersler boyunca 6 dönemde 90 puan elde ettiniz. geriye mezun olabilmeniz için 90 puan kaldı. Bu 90 puanı da 2 yıl daha okuyup kapatıyorsunuz böylelikle 3 yıl içerisinde üniversiteyi bitirmiş oluyorsunuz.

Burada yaptığımız ve anlattığımız durum her üniversitede geçerli değildir. Bazı istisna durumlarda söz konusudur. Mesela 3 yıl içerisinde değil de 3,5 sene içerisinde bitirme ihtimalleri de söz konusu. Ve bazı faktörler de mevcut. Mesela yaz okulu gibi. Yaz okulu konusunu başka zaman detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

3 yıl da üniversite biter mi ? Erkenden üniversite bitirmek için neler yapılmalı? Üstten ders almak hakkında detaylı bilgi. Üniversiteyi erken bitirmek için yapılması gerekenler. Üniversite ders seçimi hakkında detaylar.

Bu yazı 992 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun