Üniversite Kontenjanları ile Atama Kontenjanları Arasındaki Çelişki

2012 yılında yapılan öğretmen atamaları neticesinde oluşan taban puanları incelediğimiz zaman kimi bölüm mezunlarının çok düşük puanlarla atanabildiğini kimi bölüm mezunlarının ise atanmasının çok çok zor olduğunu görebiliyoruz. Çünkü mezun sayısı ile atama miktarı dengesiz bir şekilde dağılıyor.

atanamayan öğretmenler

Üniversite kontenjanları ile istihdam olanakları arasında ciddi bir çelişki var. Dolayısıyla atamalarda çok büyük mağduriyetler ve haksızlıklar oluşuyor. Örneğin; Sınıf Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ve Fizik Öğretmenliğinde atanma oranı % 10’un altında. Okul Öncesi, Teknoloji ve Tasarım, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Zihin Engelliler gibi branşlarda ise atanma oranı % 90’ın üzerinde. Mesela 2012’de 86 puan alan Türkçe öğretmeni açıkta kalırken, 0 puan alan rehber öğretmen atanabilmiş.

Yukarıda belirttiğimiz sebepten ötürü ülkemizde yüz binlerce işsiz öğretmen var. Diğer meslek dallarında da benzer durumların olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla devlet kurumlarının, özellikle Milli Eğitim Bakanlığının gelecek yıllara yönelik istihdam olanağını tespit etmesi ve YÖK’ü bu konuda bilgilendirmesi gerekiyor.  İhtiyaç bulunmayan bölümlerin kontenjanlarının azaltılması doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu işbirliği sağlandığı takdirde hiç olmazsa gelecek yıllar çin daha az mağduriyet ve işsiz üniversite öğretmeni olabileceğini öngörebiliriz.

Bu yazı 910 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun