Üniversitelere Giriş İçin Yeni Düzenleme

Paylaş
 

Sınav sistemlerinden ötürü, ciddi eleştirilere maruz kalan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK); TEOG sınavının kaldırılmasının ardından, üniversitelere giriş sınavında da değişikliğe gitti. YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) olarak adlandırılan ve üç puan sistemi üzerinden adayların tercih yapabilmesini kolaylaştıran yeni sınav sisteminde; adayların mezun oldukları liselere göre, bölüm tercih edebilmelerinin önü açıldı.

YKS Hakkındaki Açıklamalar Yekta Saraç’tan Geldi

Sınavın belirsizliği hakkında soruları olan adaylar; YÖK ve ÖSYM iletişim adreslerine, sayısız mail attı. Sınav ile ilgili detaylı açıklama ise; öğrencilerin isteklerine kayıtsız kalamayan YÖK Başkanı, Yekta Saraç’tan geldi. Oturum bilgileri, puan hesaplaması ve sınav tarihleri hakkında bilgiler veren Saraç; sayısal puan, sözel puan ve yabancı dil puanları ile ilgili merak edilenleri açıkladı. Yabancı dil sınavı hariç iki oturumda yapılması planlanan sınav için; sınavdan 15 dakika önce sınav yerinde hazır bulunması kuralı ise, YKS için devre dışı bırakıldı. Yeni uygulama ya göre; sınav saatinden sonra sınava gelen adayların ise, hiçbir şekilde sınava alınmayacağı bilgisi paylaşıldı.

Baraj Puan Hakkında Bilgi Verilmedi

İlk oturumun TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) olarak uygulanacağı sınavda; adayların ikinci sınava katılabilmeleri için almaları gereken en düşük puan, Saraç tarafından aydınlatılamayan konular arasında yer aldı. Tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Saraç’ın; bu konu hakkında yorum yapmaması ise, üniversite adaylarının kafalarındaki soru işaretlerinin giderilememesine neden oldu.

Bu yazı 620 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun