Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırının Son Durağı Trabzon

Paylaş
 

Trabzon’da teknolojinin dili kodlarını 150 çocuğa öğretecek tırda eğitim başladı. Yaşları 7 ila 14 arasında değişen 150 çocuğa teknoloji dili kodlama eğitimi verildi. Türkiye Vodafone Vakfı tarafından Türkiye’ de il ve ilçelere yayılan ” Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında dijital geleceğe hazır çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin her köşesine hizmet götürecek olan Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı’ nın yeni hizmet yeri Trabzon Bereketli Köyü olurken, öğrencileri de Trabzonlu çocuklar oldu. Bu güne kadar kodlama eğitimi verilen çocuk sayısı 700 den fazla iken, Trabzon’ un bütün ilçe ve köylerine ulaşıp eğitim vermeyi planlayan proje kapsamında toplam sayının 1000′ e ulaşması hedefleniyor.

Eğitim Tırı’nın Trabzon’daki son durağı, Araklı İlçesi’ ne bağlı Bereketli Köyü’nde bulunan Bereketli İmam Hatip Ortaokulu oldu. Çevredeki diğer köylerden de gelen çocukların katıldığı teknolojiyi kodlama eğitimlerini Araklı Kaymakamı Ömer Övünç Koşansu, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da izleyerek ve çocuklarla yakından ilgilendiler.

30 Bin Çocuk Hedefleniyor

Türkiye’nin her bir köşesine ulaşarak 7-14 yaş arası çocuklara eğitim veren proje 30 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Gönüllü eğitmen kadrosuyla 2016’nın Ağustos aynıda eğitime başlayan Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı, 12 binden fazla çocuğa ulaştı. Bu güne kadar 30 ilde eğitim veren proje yeni dönemde 20 bin çocuğa daha eğitim vermeyi planlıyor. 2019 Nisan sonuna kadar 30 ilde daha eğitim vermeyi öngören eğitim tırı 30 binin üzerinde çocuğa teknoloji kodlarını öğretmiş olacak.

Bu yazı 458 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun