Yatay Geçiş İçin Neler Gerekli ? Yatay Geçiş Türleri

yatay gecis hakkinda hersey
Paylaş
 

Yatay geçiş nasıl yapılır? Yatay geçiş yapabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Üniversitede yatay geçiş yapmak isteyenler neler yapmalıdırlar? Hangi türlerde yatay geçiş yapılabilir? Ortalama yüksek olmak zorunda mı? Ortalama kaç olmalı? Dönem sonu not ortalaması yatay geçiş için önemli mi? Gibi aklımıza takılan bir sürü sorunun cevabını burada alacaksınız. Yatay geçiş için gerekli her detayı inceleyelim.

Farklı bir bölüme 2018 tarihleri çerçevesinde nasıl geçiş yapılacağını açıkladık. Aklınıza takılan soruları bizlere facebook sayfamızdan ya da site üzerinden yorum atarak sorabilirsiniz.

Yatay Geçiş İçin Neler Gerekli ? Yatay Geçiş Türleri

Yatay geçiş nasıl yapılır? Yatay geçiş yapabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Üniversitede yatay geçiş yapmak isteyenler neler yapmalıdırlar? Hangi türlerde yatay geçiş yapılabilir? Gibi aklımıza takılan bir sürü sorunun cevabını burada alacaksınız. Yatay geçiş için gerekli her detayı inceleyelim.

Yatay gecis sartlariKurum İçi Programlar Arası Yatay Geçiş

Bir üniversitenin kendi bünyesindeki fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokuluna yani üniversite içerisinde farklı bir bölüme geçmektir. Peki farklı bir bölüme geçiş yapmanın şartları nelerdir ?

-Yatay geçiş kontenjanları her bir diploma programı için ikinci yarıyıldan başlamak ve beşinci yarıyıl dahil olmak üzere, kontenjan ilan edilen her yıl için ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının yüzde onbeşini geçmeyecek biçimde, ilgili yönetim kurulları tarafından karara bağlanır.

-Kontenjanlar, senatonun belirlediği şartlar ve taban puanlar son başvurudan 15 gün önce ilan edilir.

-Farklı merkezi sınav puanları ile öğrenci alan programlara yatay geçiş için öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer, yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.

-Yetenek sınavı ile öğrenci alan diploma programlarına kurum içi yatay geçişlerde diğer şartların yanı sıra yetenek sınavında da başarılı olma şartı aranır

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Adından da anlaşılacağı gibi farklı bir üniversiteye geçmektir. Yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır ve geçiş sağlanır. Tabi bunun için de gerekli şartlar vardır. Herkesin merak ettiği şartlar…

-Öğrenci bitirdiği bölüm veya dönemin not ortalaması en az 100 üzerinden 60 olması şartı aranır.

-Önlisans(2 yıllık) bir bölüm okuyan öğrenci; hazırlık, birinci ve son dönemde olan öğrenci yatay geçiş yapamaz.

-Lisans(4 yıllık) bir bölüm okuyan öğrenci, hazırlık okuyan veya birinci sınıfta olan ya da sonuncu sınıfta olan yatay geçiş yapamaz.

-Uzaktan eğitim veya kontenjan sınırlaması bulunmayan bir bölüme geçiş yapmak isteyen öğrenci, Eylül ayının ilk haftasının son günü mesai saati bitimine kadar ilgili yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunması gerekir.

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

Merkezi yerleştirme puanı yatay geçiş ise öğrencinin kayıt olduğu yıldaki puanı ile geçiş yapacağı programın o yıldaki taban puanıyla ya eşit olacak ya da fazla olursa geçiş yapabilir. Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçişin detayları:

-Öğrenci kontenjanları toplam üniversiteye kayıt olanların %30’u kadar kontenjan açılır.

-Yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarından başvuru yapabilirsiniz.

-Herhangi bir şekilde başarı şartı, diploma puanı aranmamaktadır.

-Üniversitelerin kontenjan açıldı gibi haberleri yayınları yapması mecburi değildir. Kayıt için başvuruların her yıl öğretim dönemi başlamadan başvuru yapılması gerekiyor.

-Özel yetenek sınavı ile kayıt olmuş öğrenciler merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilir.

Farklı bir bölüme 2018 tarihleri çerçevesinde nasıl geçiş yapılacağını açıkladık. Aklınıza takılan soruları bizlere facebook sayfamızdan ya da site üzerinden yorum atarak sorabilirsiniz.

Bu yazı 754 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. hanife behar dedi ki:

    açık öğretim ıstanbul üniversitesi salık kurumları işletmesini okuyordum geçen yıl dondurdu kitap alamadığım için şimdi eskişehir anadoluya gecis yapmak istiyorum ne yapmaliyim

    • Şahan Aydın dedi ki:

      Anadolu üniversitesine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt yaptırmak için İstanbul Üniversitesinden öğrenci belgenizi almanız ve Anadolu üniversitesine giderek(telefon, internet aracılığıyla) kayıt yaptırabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun