YDUS

Paylaş
 

Açıklaması Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavıdır. Sınav ÖSYM tarafından genellikle yılda bir kez; nadir olarak yılda iki kez yapılmaktadır. Sınava, Sağlık Bakanlığı’nın eğitim ve araştırma hastanelerinde, GATA’DA ya da üniversitelerin tıp fakültelerinde uzmanlık eğitimi almak isteyen tıp eğitimi almış kişiler girebilir.

YDUS 2017 Başvuru Süreci

YDUS başvuruları, tüm ÖSYM sınavları gibi ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da internet sitesi üzerinden aday bilgi sistemlerinden yapılacaktır. ÖSYM sisteminde güncel bilgisi ve fotoğrafı olanlar internetten kolaylıkla başvuru yapabilir. Sınav başvuru merkezlerinden yapılacak başvurularda 3 TL hizmet bedeli alınacaktır. Adaylar başvuru yaparken sınav ücretinin ödemesini de yapmalıdır. Bu ücret 2016 yılında 220 TL olarak açıklanmıştı. 2017 yılında 220 TL ya da 240 TL civarında olması bekleniyor. Başvurular 3 Ekim 2017 ile 10 Ekim 2017 tarihleri arasında kabul edilecektir.

 
YDUS Başvuru Şartları

Sınavın yapılacağı ana dal için uzman unvanını alanlar ya da ana dal eğitimine devam edenler YDUS’a başvurabilir. YDUS ile bir ana dal kontenjanına yerleşmek isteyen adayların devlet hizmet yükümlülüklerinin olmaması gerekir. Bunun dışında adayın mesleğini uygulamasına engel olacak bedeni ve ruhi bir rahatsızlığı olmaması şartı vardır.

 

YDUS Sınav Tarihi ve Uygulaması

17 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da yapılacak olan sınav sabah saat 9.30’da başlayacaktır. Ancak adayların en az bir saat öncesinde sınav binasında olması beklenir. Çoktan seçmeli 80 soru ve ucu açık en az 20 soru bulunacaktır. Çoktan seçmeli alan için toplam süre 100 dakika, ucu açık sorular için verilecek süre 60 dakika olacaktır. Sınav, çeşitli cerrahi bölümleri, radyoloji, mikrobiyoloji, patoloji, üroloji, enfeksiyon hastalıkları, iç hastalıklar gibi birçok alandan sorular hazırlanarak yapılacaktır.

 

YDUS Puanlama ve Değerlendirme

ÖSYM sınavı değerlendirirken özel bilgisayar sistemleri kullanacaktır. Çoktan seçmeli sorularda dört yanlış cevap bir doğru yanıtı götürecektir. Elde edilen net, 100 üzerinden YDUS puanlarına dönüştürülecek ve sonra ucu açık soruların değerlendirilmesine geçilecektir. Yazılı sınavda maddeler halinde listelenen cevaplarda gerekenden fazla cevap yazılması halinde değerlendirme yapılmayacaktır. YDUS’tan 45 ve üzerinde puan alanlar tercih yapabilecektir. Sonuçlar sadece sınava girilen ilgili dönemde geçerli kabul edilecektir. Geçersiz, hatalı sorularda ÖSYM o soruyu tüm adaylar için doğru kabul edecektir.

YDUS Tercih ve Yerleştirme Süreci

YDUS’tan 45 ve üzerinde puan alanlar tercih yapma hakkına sahiptir. Yerleştirme yapılabilmesi için adayın tercih bildirimi sırasında ilgili ana dalda uzman unvanını almış olması gerekmektedir. ÖSYM’nin yayınladığı tercih kılavuzlardan tercih yapan adaylar yerleştirme sonuçlarını da ÖSYM web sitesinde aday işlemleri bilgi sisteminden öğrenebilecekler.

Bu yazı 1247 kere okundu.
Etiketler:
ydus
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun