YGS 2015 Sonuçları Açıklandı

Paylaş
 

2015-ygs-sonuclari

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği YGS 2015 sonuçları ÖSYM tarafından web sitesinde duyuruldu. 4 gün gibi kısa bir sürede açıklanan bu sınav ÖSYM tarafından en kısa sürede açıklanan sınav olarak tarihe geçti.

ÖSYM Bu sene diğer senelerden farklı olarak sonuçları detaylı bir şekilde açıklamadı. En başarılı il, en başarısız il, başarılı ve başarısız okullar gibi detaylara bu sonuç açıklamasında yer verilmedi.

LYS’ye Girmeye Hak Kazananlar

Açıklanan sonuçlara göre LYS’ye girme barajını aşan 1.4 milyon kişi LYS’ye girmeye hak kazandı. Sınavda sıfır çekenlerin sayısı da bir hayli yüksek, 43 bin aday sınavda sıfır çekti.

ÖSYM geçen sene 6 günde sınavı açıklamıştı ve bir çok kesimden takdir toplamıştı. Bu sene kendi rekorunu kırdı ve sınavı 4 günde açıkladı. Üniversiteye girmenin ilk adımı olan YGS’ye 2 milyon 46 bin 715 aday başvurmuştu. Bunlardan 59 bin 229’u sınava girmedi.

207 Bin 634 Aday YGS’nin 140 puan parajını aşamadı. 618 bin 337 aday da 180 barajını bulamayarak LYS’ye girme hakkını kaybetti.

Başarı ortalaması düştü

Fen bilimleri dışındaki alanlarda başarı oranları düştü. Türkçe testinde ortalama geçen sene 18.7 iken bu sene 15.8 oldu. Sosyal bilimlerde ise 11.2 olan ortamala 10.7’ye düştü. Matematik testinde geçen yıl 6.1 olan ortalama bu sene 5.2’ye düştü. Bu senenin ortalama yükselten dersi Fen bilimlerinde ise ortalama 3.5’ten 3.9’a çıktı.

Kızlar erkeklere göre Daha Başarılı

Kızlar erkeklerden daha başarılı oldu. 140 puanı aşan kız adayların oranı yüzde 92.8, 180 puanı aşanların ise 72.26 iken bu oran sırasıyla erkeklerde 87.4 ve 66.1 oldu.

YGS Şampiyonu 5 Puan Türünde Tam Puan Aldı.

YGS Şampiyonu Ankara Samanyolu Koleji’nden çıktı. Şampiyon Mehmet Enes ARICI bu güzel haberi ailesini ziyarete gittiği Sinop’ta aldı. Hedefinin Tıp Fakültesi olduğunu söyleyen Mehmet Enes başarısını ailesine ve öğretmenlerine borçlu olduğunu söyledi.

Sınav Soruları Aday Sisteminde Açıklandı.

Aday işlem sistemi üzerinden soruları adaylara açan ÖSYM soruları paylaşmanın yasak olduğunu da özellikle vurguladı. Paylaşanlar hakkında yasal işlem yapılacağı söylendi.

Umarız ki herkes emeğinin karşılığını almıştır. Can sıkıcı bir sonuçla karşılaştıysanız üzülmeyin emeğinizin karşılığını er ya da geç alırsınız.

Bu yazı 965 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun