YGS ve LYS Sınavınızın İptal Olmasına Neden Olacak Şeyler?

Paylaş
 

YGS, yüksek öğretime geçiş sınavıdır. Bu sınav lisans yerleştirme sınavına girmek için baraj sınavı niteliği taşımaktadır. Bu sınav sonunda belli baraj puanını aşmış kişiler, LYS sınavına girebilir. LYS ise, lisans yerleştirme sınavı olarak isimlendirilir. Bu sınav 4 ayrı oturum şeklinde uygulanır. Öğrenciler bölümlerine göre, bu oturumlardan isteği oturuma veya hepsine girebilir. Bu oturumlar Türkçe, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri oturumudur. Adaylar üniversitede bir lisans bölümü okumak istiyorsa, bu sınava girmek zorundadır. Bu sınavların uygulanması sırasında çok dikkat edilmesi gerekir çünkü YGS ve LYS sınavınızın iptal olmasına neden olacak şeyler? Vardır.

Sınavın İptal Edilmesine Neden Olan Hareketler

Bu sınav ÖSYM tarafından her sene yapılan ve en büyük çaplı sınavıdır. Bu sınavda kurallar çok serttir ve sınavdan atılmaya hatta sınavın geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Bu hareketler şunlardır; sınava geç kalmak, sınav anında kopya çekmek veya yeltenmek, sınav anında yanında elektronik cihaz bulundurmak, optik kağıdını yanlış işaretlemek veya boş bırakmak, sınav başlamadan soru kitapçığını açmaktır.

Sınavda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söz konusu sınavlarda, heyecan faktörü çok önemlidir. Bu yüzden heyecanın kesinlikle yenilmesi gerekir. Sınava girerken tüm ihtiyaçların karşılanmış olması gerekir. Sınav anında mutlak suret ile su bulundurulmalıdır. Son olarak ta sınav süresini sonuna kadar kullanmak gerekir.

Bu yazı 768 kere okundu.
Etiketler:
LYS ÖSYM YGS
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun