Ygs Yerine Yks Sisteminin Tüm Detayları

Yks sisteminde sınavlar, yks sisteminde sorular,ygs ve lys yerine hangi sistem,yeni sistemin tüm detayları, yks nedir, ygs yerine hangi sistem geldi,Yks Sistemi 2018
Paylaş
 

Yks sisteminde sınavlar nasıl olacak, yks sisteminde sorular nasıl sorulacak, ygs ve lys yerine hangi sistem uygulanacak, yeni sistemin tüm detayları nedir? Üniversiteye girişte uygulanacak YKS sisteminde sorular hangi müfredata göre hazırlanacak? Yeni sistemde kaç oturum yapılacak?

Ygs Yerine Yks Sisteminin Tüm Detayları

Üniversiteye giriş için YGS ve LYS sınavlarının ikisi de kaldırılarak YKS sınavı geldi. YKS sınavı (yüksek öğretim kurulları sınavı) ile 4 aylık sınav süreci tarih oluyor. Yeni sistemde tüm sınavlar 2 gün içerisinde yapılacak. Haziran ayında yapılması planlanan YKS sınavı hafta sonu 2 gün içerisinde tamamlanacak.

Yeni Yks Sistemi 2018 Nedir

2 Farklı oturum halinde yapılacak olan YKS sınavında Milli Eğitim Bakanlığının müfredatında 80 soru sorulacak. Yeni sınav sisteminin bu şekilde planlanmasının en büyük nedenlerinden birisi ise öğrencilerin üzerindeki sınav stresinin azaltılması olacaktır. Türkçe ve Matematik sınavları sabah oturumunda yapılacak.

Yeni sistemde Temel Yeterlilik testi puanının en az 150 olması gerekiyor. Yemel yeterlilik puanı 180 ve üzeri olan öğrenciler lisans bölümlerine yerleşebilecekler. 200 ve üzerinde puan alan öğrenciler ise eğer isterlerse aldıkları puan bir sonraki yılda geçerli olacak. Yeni sistemde tüm adayların ilk oturumdaki sınava girmeleri zorunlu olacak. Birinci aşamada sınav tamamlandıktan sonra 2. oturumda 4 tane test müfredata dayalı olacak.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bazı programlarda uygulanan başarı sıralaması şartları aynen devam edecek. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı değiştirilmeyecek. Sınav puan türleri ise eskiden 18’di yeni sistemde 5′ düşürüldü.

Bu yazı 976 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Murat dedi ki:

    Ben hukuk için çalışmak istiyorum hukuk hangi bolumden aliyor tm3 mu ve çalismam gereken dersler hangileri

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun