YKS 2018 Sınav Tarihi ve Oturum Tarihleri

2018 yks sınav tarihi, yks 2018 sınav tarihi, yks sınav soruları, yks 1. oturum sınavı, yks 2. oturum sınavı, yks sınavı ne zaman
Paylaş
 

YKS 2018 Sınav Tarihi ve Oturum Tarihleri nedir? 2018 yks sınavında hangi sorular sorulacak, yks 1. oturumda hangi sorular olacak, yks 2. oturumda hangi sorular sorulacak? YKS sınav tarihi nedir ve sınav ne kadar sürecek

YKS 2018 Sınav Tarihi ve Oturum Tarihleri

Üniversiteye girişte yeni sistem olarak karşımıza çıkan YKS 2018 sınavının tarihi açıklandı. İki farklı oturumdan oluşan YKS sınav tarihleri ÖSYM tarafından resmi internet sitesinde yayımlandı. YKS ilk oturum (ilk sınav) 23 Haziran Cumartesi 2018 tarihinde yapılacak. 23 Haziranda yapılacak sınav YKS sisteminin ilk aşaması olarak yapılacak. Birinci oturumda temel yeterlilik testinde Türkçe ve Temek Matematik olmaz üzere iki test yapılacak. Sınavda sorulacak sorular Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak müfredattan seçilerek sınava girecek adaylara yöneltilecek.

2018 yks sınav tarihi, yks 2018 sınav tarihi, yks sınav soruları, yks 1. oturum sınavı, yks 2. oturum sınavı, yks sınavı ne zaman

Birinci Oturumda Hangi Adaylara Hangi Sorular Sorulacak

  • Birinci Oturumda 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu adaylara sorulacak. Bu test sonuçları adayların temel yeterlilik testi puanını belirleyecektir.
  • Bu test adayların ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmesi için yüksek öğretime giriş baraj puanlarını da belirleyecek.
  • Bu sene ön lisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için geçen sene olan baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir.
  • Adayların bir ön lisans programını tercih edebilmesi için TYT Puanının en az 150 olması gerekecek. TYT’nin puanı 150’nin altında bulunan adaylar herhangi bir ön lisans programını tercih edemeyecektir.
  • TYT Testi 180’in üzerinde olan adaylar lisans programlarını tercih edebilecekler. Bunun altında puan alan adaylar lisans programlarına tercih yapamayacaklar.
  • TYT Puanı 200 ve üzerinde olan kişilerin bu puanı istedikleri halde bir sonraki yıl için geçerli olacak. Geçtiğimiz yıl 200 puanı aşan kişi sayısı 1 milyon 800 bini aşkındı. Söz konusu yeni sistemle birlikte adayların çeşitli gerekçelerle tercih hakkını bir sonraki yıllara aktarması mümkün olabilecek.

İkinci Oturumda Hangi Adaylara Hangi Sorular Sorulacak

Türk dili ve Edebiyatı -Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi MEB Müfredatına dayalı olacak şekilde sorulacaktır. İkinci oturumda 40 Adet Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri yer alacak. Sosyal Bilimler, Coğrafya 2, Felsefe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden de 40 soru yer alacak.  İkinci oturumda toplamda 160 soru yer alacak.

2018 Yks sınav tarihi ve YKS sınav soruları ile ilgili herhangi bir detaya ulaşmak isterseniz web sitemizden yada ösym nin web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz.

Bu yazı 642 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun