YKS Kontenjan Kılavuzu Açıklandı

Paylaş
 

ÖSYM 2018 yılı için Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçlarına göre tercih yapılacak üniversitelerin kontenjan sayılarını gösteren kılavuzu yayınlandı. Tercih işlemleri 7 Ağustos 2018 tarihinde başlayacağından yayınlanan bu kılavuzda sadece öğrencilerin istedikleri bölümlerin alım yapacağı öğrenci sayıları gösteriliyor. 14 Ağustos 2018 tarihinde tercih işlemleri sonlanıyor.

Tercih İşlemi Yapılırken Dikkatli Olmak Önemli

Adayların yaptığı tercihlerde bir yanlış olduğu durumda sorumlu aday olacağı için adayların tercih kılavuzunu dikkatlice okumaları oldukça önemli. Üniversitedeki programların özel koşulları ve açıklamaları olabildiğinden bu kısımları dikkatlice okumak adayları olası mağduriyetlerden koruyacaktır. Adaylar başvuru merkezlerinden tercih yapamayacaklar. Tercihler sadece elektronik ortamda https://ais.osym.gov.tr üzerinden yapılacak. Aday işlemleri sistemini kullanarak adaylar T.C. kimlik numaralarını ve sisteme kayıt oldukları şifreleri girerek sisteme giriş yapacaklar.

Adaylar Hangi Programlara Tercih Yapma Hakları Olduğuna Bakmalı

ÖSYM’nin yayınladığı tablolar göz önüne alınarak adaylar hangi yüksek öğretim programı için tercih yapabileceğini incelerse yaptığı tercihleri boşa gitmemiş olacak. Ön lisans programları için 150 puan ve üzeri, lisans programları için 180 puan ve üzeri alan adaylar tercih yapabilecek. Öğrencilerin programlara yerleştirilmesi başarı sıraları esas alınarak yapılacağından tercih yaparken programların puanlarına değil başarı sıralarına göre tercih etmek önemli. Adayların tercih listesini tamamıyla doldurmasına da gerek yok. Adaylar tercihlere ilişkin kılavuzlara ve tablolara ÖSYM’nin resmi internet sitesinden ulaşım sağlayabilirler.

Bu yazı 344 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun